Diecezja kontra diecezja

pią, 4 kwi 2003, 14:44:00

Autor: Piotr Timus

Katolicka Diecezja San Bernardino, Kalifornia (USA) pozwała do sądu katolicką Archidiecezję w Bostonie (USA). Archidiecezja w Bostonie miała ukrywać fakt wykorzystywania seksualnego dzieci przez jednego ze swoich duchownych, ks. Paula Shanleya, kiedy ten został przeniesiony do Kalifornii.

Pozew oskarża władze Archidiecezji w Bostonie o działanie w celu „fałszywego przedstawienia i tlumienia informacji” a także „świadome działanie i brak staranności” mające na celu ukrycie przeszłości ks. P. Shanleya. Był on oskarżony o molestowanie chłopców od 1967 r. Ksiądz Shanley został przeniesiony do diecezji w San Bernardino w 1990 r. i tam ponownie oskarżony, tym razem przed sądem cywilnym, o wykorzystywanie seksualne co najmniej jednego nastolatka.

Wniesiony do Sądu hrabstwa San Bernardino pozew jest prawdopodobnie pierwszym w historii przypadkiem kiedy amerykańska diecezja katolicka występuje przeciw innej katolickiej diecezji przed sądem świeckim. Wskazuje to jak bardzo afera skandali związanych z molestowaniem seksualnym poruszyła Kościół amerykański zmieniając długowieczne zwyczaje i standardy postępowania władz kościelnych.

Rzecznik Amerykańskiej Konferencji Biskupów katolickich w Waszyngtonie określił wniesiony pozew jako co najmniej historyczną rzadkość.

Źródło:

Boston Globe

Zobacz:

Washington Post

Diecezja San Bernardino

Archidiecezja w Bostonie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003040411032413