Telewizja Trwam po chasydzku

pią, 4 kwi 2003, 12:57:39

Autor: Tomasz Terlikowski

Nie tylko w Polsce powstaje nowa religijna telewizja. Na podobny pomysł, jak o. Tadeusz Rydzyk wpadli bowiem izrealscy chasydzi, którzy 5 kwietnia uruchamiają telewizje Techelet. Będzie w niej można zobaczyć m.in. Opery mydlane toczące się w środowisku chasydzkim, programy religijne, publicystyczne oraz dotyczące poprawnych stosunków męsko-damskim (co biorąc pod uwagę ilość religijnych przepisów je regulujących nie jest łatwe).

Będzie to pierwszy kanał w Izraelu skierowany wyraźnie do osób religijnych. Jednak pomysłodawcy nie chcą ograniczać się tylko do publiczności ortodoksyjnej. Ich marzeniem jest stworzenie programu atrakcyjnego również dla Żydów tradycyjnych, a nawet świeckich. Chcą także stać się miejscem, gdzie debatują ze sobą przedstawiciele laickich i religijnych koncepcji judaizmu.

Jak zapewnia Szlomo Ben-Tzwi - szef nowej telewizji - ma ona przyczyniać się do pogłębiania tożsamości narodowej Izraelczyków, niezależnie od ich poglądów politycznych oraz bronić wartości rodzinnych.

Uri Auerbach - popularny w Izraelu radiowiec i producent programów do nowej telewizji zapewnia, że nie zabraknie w niej humoru, satyry oraz programów ściśle religijnych - poświęconych wspólnemu czytaniu Tory czy poznawaniu historii Żydów.

Młodsi widzowie będą mogli natomiast śledzić dramatyczne dyskusje między rabinem Yitzchak Dovid Grossman - nazywaneym "dyskotekowym rabinem" a Gadi Saban.

www.jpost.com

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030404111639890