Luteranin w obronie Papieża

pią, 4 kwi 2003, 10:30:00

Autor: Piotr Timus

Luterański historyk Kościoła, Gerhard Besier wystąpił w obronie Papieża Piusa XII. Stanowczo skrytykował pisarza Daniela Goldhagen’a, jednego z czołowych uczestników kampanii dyskredytującej postawę Papieża wobec nazizmu w czasie II wojny światowej.

Besier zarzuca Goldhagenowi, iż nawet nie wspomniał faktu, że to właśnie SS uważała Kościół Rzymsko Katolicki jako najniebezpieczniejszego ideologicznie przeciwnika.

Ostatnio Watykan ułatwił historykom prowadzenie badań nad postawą Kościoła wobec rządu Hitlera. Otworzył bowiem dla badaczy Tajne Archiwa oraz skatalogował dokumenty pochodzące z urzędu nuncjusza w Monachium i Berlinie z lat 30 tych ubiegłego wieku oraz z okresu II wojny światowej.

Besier wskazał na istniejące oddziaływanie Luterańskiego męczennika czasów wojny, ks. Dietricha Bonhoeffera i brak chęci oskarżycieli Watykanu do zajęcie się tym tematem. Świadczy to według luterańskiego historyka o stronniczości i brakach warsztatowych watykańskich adwersarzy, włączając w to także dziennikarza i autora książki „Hitler’s Pope” (Papież Hitlera) Johna Cornwalla.

źródło: United Press International

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003040411463610