Koptyjska Msza w Warszawie

sob, 5 kwi 2003, 00:04:00

Autor: Piotr Timus

Jak podaje serwis cerkiew.pl 29 marca br. w warszawskiej cerkwi Świętej Trójcy – należącej do Kościoła Prawosławnego w Polsce - odprawiono po raz pierwszy w powojennej Polsce Eucharystię w obrządku koptyjskim.

Kościół Koptyjski jest tradycyjnym, chrześcijańskim Kościołem Egiptu, należącym do grupy tzw. Kościołów niechalcedońskich. O Kościele Koptyjskim pisaliśmy w magazyn.kosciol.pl.

Nabożeństwo odprawiał proboszcz koptyjskich parafii w Berlinie i Dreznie o. Girgis El Moharaki w asyście trzech diakonów z Niemiec i jednego z Polski. Inicjatorami zabiegów o organizacje nabożeństwa byli mieszkający w Warszawie koptyjski diakon o. Bassam Sabry Wahib Botros i jego żona Noha Kerhor. Było to możliwe dzięki życzliwości i poparciu Wielce Błogosławionego Metropolity Sawy, zwierzchnika Kościoła Prawosławnego w Polsce.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele mieszkających w Polsce Koptów, ambasador Egiptu w Polsce oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego i studenci Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W związku z rosnącą liczbą wiernych Kościoła Koptyjskiego w Polsce jest planowane otwarcie stałej placówki duszpasterskiej tego Kościoła w Polsce.

www.cerkiew.pl

O Kościele koptyjskim

Kościół Koptyjski w Egipcie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030404154039913