Czy Izrael uzna Patriarchę?

sob, 5 kwi 2003, 09:50:00

Autor: Piotr Timus

Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego w USA Arcybiskup Demetrios spotkał się 3 kwietnia br. z senatorem Josephem Liebermanem w celu przeanalizowania możliwości uznania przez rząd Izraela Patriarchy Prawosławnego Kościoła Greckiego w Jerozolimie Irenaiosa.

Patriarcha Irenaios został wybrany zgodnie z prawem kościelnym przez Synod Patriarchatu Jerozolimy w sierpniu 2001. Zgodnie z przyjętym zwyczajem wybór ten powinien zostać potwierdzony przez władze Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Jednakże Izrael wstrzymał oficjalne uznanie wyboru ograniczając w ten sposób możliwość sprawowania swego urzędu przez Patriarchę.

Senator Lieberman jest byłym kandydatem Partii Demokratycznej na stanowisko Wiceprezydenta USA oraz aktywnym członkiem gminy żydowskiej. Aktywnie przyłączył się do międzynarodowej kampanii nacisku na rząd izraelski w celu uznania statusu Patriarchy Jerozolimy. W czasie spotkania senator Lieberman potwierdził swoje zaangażowanie i dalszą wolę jego kontynuowania. Dzięki tym działaniom większość amerykańskich kongresmanów żydowskiego pochodzenia podpisała w zeszły czwartek apel do premiera izraelskiego rządu, Ariela Szarona, domagający się uznania wyboru Patriarchy.

www.goarch.org

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030405130814907