Sobór kapelanów

sob, 5 kwi 2003, 16:26:23

Autor: Robert Opala

Kapelani, reprezentujący 24 armie narodowe, spotkali się w dniach 24-25 marca br. w Rzymie na specjalnym kursie formacyjnym poświęconym prawu humanitarnemu w sytuacji konfliktu zbrojnego.

Kurs w Rzymie dla kapelanów wojskowych został zorganizowany przez rzymską Kongregację ds. Biskupów oraz Papieską Radę ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Konferencji przewodniczył arcybiskup Renato Martino. Główny temat spotkania został ustalony trzy lata temu, a program do niego przygotowano pół roku temu. Nikt wówczas jeszcze nie przypuszczał, że temat ten będzie odpowiadał obecnej rzeczywistości istniejącej w świecie.

Abp Martino powiedział, że trwająca właśnie wojna w Iraku pomału kreuje postawę, w której walczącym żołnierzom po obu stronach linii frontu wpaja się mentalność wyrażającą się w słowach: „pies ma zagryźć psa”. Wojna jest tragedią – dodał arcybiskup – ale to jeszcze nie oznacza, żeby żołnierze obu stron konfliktu tracili fundamentalne poczucie własnej godności. Należy przypominać więc dowódcom, że żołnierz w dalszym ciągu jest człowiekiem i posiada pełne prawo do zachowania swojego człowieczeństwa.

Specjalne orędzie dla zebranych kapelanów – w tym trudnym czasie wojny – przesłał papież Jan Paweł II. Zwócił on uwagę, że rola kapelanów wojskowych w okresie wojny jest szczególnie ważna. Muszą oni dać z siebie o wiele więcej, gdy „broń została spuszczona ze smyczy”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030405162623380