I przemieni się Ziemia w cmentarzysko...

nie, 6 kwi 2003, 12:06:00

Autor: Tomasz Terlikowski

"I przemieni się Ziemia w cmantarzysko. Ilu ludzi, tyle mogił. Wielka planeta pełna grobów" - te pełne dramatyzmu słowa Karol Wojtyła napisał na Drogę Krzyżową w 1976 roku. Teraz ponownie zostaną one wypowiedziane w czasie tegorocznej drogi krzyżowej wokół Koloseum. Informuje o tym "Corriere della Sera".

Już wielokrotnie w czasie Drogi Krzyżowej Jan Paweł II wspominał o wojnie, czy raczej o wojnach, które toczyły się w czasie całego jego pontyfikatu. Ostatni raz papież wspomniał w czasie swoich rozważań o wojnie w 1990 roku, w trakcie konfliktu w Kosowie. Wtedy przed kończącą modlitwą odszedł od spisanego tekstu i wygłosił improwizowane przemówienie, w którym wspominał ostatnie słowa, jakie Jezus Chrystus wypowiedział na Krzyżu.

Prezentując szczegółowy program nabożeństwa bp Pierro Marini, odpowiedzialny za przygotowanie drogi krzyżowej, powiedział, że Jan Paweł II swoje tegoroczne rozważania przygotował jeszcze w 1976 roku, jako metropolita krakowski. Obecnie chce je przedstawić całemu światu. Marini podkreślił, że do pierwotnego tekstu nie wniesiono poprawek. - On i tak pozostaje tragicznie aktualny - wyjaśnił Marini. Biskup podkreślił także, że w rozważaniach papieskich widać również nadzieję. - Nawet nowe mogiły, coraz liczniejsze - nie mogą zabić nadziei i przeszkodzić Chrystusowi w zwycięstwie nad śmiercią - dodał.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030406120650391