Państwo z Kościołem

nie, 6 kwi 2003, 15:33:00

Autor: Piotr Kalinowski

Mimo wielu krytycznych głosów pod adresem bliskich więzi łączących Ewangelicko-Luterański Kościół w Danii z państwem, większość parlamentarzystów opowiada się za pozostawieniem obecnego status quo. Pogląd ten przeważył podczas spotkania Parlamentarnego Komitetu Kościelnego.

Szefowa Komitetu, Birthe Ronn Hornbech z Partii Liberalnej zadeklarowała: - Liberałowie opowiadają się za kontynuacją obecnych rozwiązań, zgodnie z którymi ciałami decydującymi pozostają komitety parafialne. W ten sposób zagwarantowana jest równość wszystkich, a społeczeństwo nie dzieli się na lepszych i gorszych chrześcijan. Odseparowanie Kościoła od państwa doprowadzi do ograniczenia wolności - stwierdziła.

Knud Erik Kirkegaard, rzecznik Partii Konserwatywnej oznajmił: - Absolutnie nie zgadzamy się na oddzielenie Kościoła od państwa. Konserwatyści obiecują walczyć z tym pomysłem do końca - powiedział.

Obecny rząd Królestwa Danii tworzą liberałowie i konserwatyści, wspierani przez Duńską Partię Ludową. Te trzy siły polityczne nie zgadzają się na zmianę prawa. Rozważą jednak ewentualność stworzenia nowego modelu ekonomicznego dla Kościoła luterańskiego.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030406153319508