Rosyjscy prawosławni wszystkich krajów łączcie się

śro, 9 kwi 2003, 10:15:44

Autor: Tomasz Terlikowski

Zjednoczenie wszystkich prawosławnych diecezji, parafii, monasterów i wspólnot Zachodniej Europy należących do tradycji rosyjskiej w jedną metropolię - zaproponował ich liderom w specjalnym liście patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksiej II.

Aleksiej przypomniał, że podziały cerkiewne wśród rosyjskiej emigracji były spowodowane wielką tragedią rewolucji, która podzieliła naród, społeczeństwo, a nawet kościół w Rosji. - Jednak czyż można mieć wątpliwości, że obecnie nastał czas dla odnowienia jedności - retorycznie pytał patriarcha.

Jednocześnie patriarcha wyraził zrozumienie, dla tych wszystkich, którzy chcieliby zachować dotychczasowy układ i nic nie zmieniać w swoim położeniu. Jego zdaniem właśnie powołanie okręgu metropolitalnego - jest takim wyjściem. Daje on bowiem możliwość samostanowienia, powołania własnego soboru, a nawet zwierzchnika.

Do czasu zwołania soboru i wyboru nowego zwierzchnika - Aleksiej II na to stanowisko powołał metropolitę surożskiego Antoniego. Jego najbliższymi współpracownikami mają być zwierzchnicy wspólnot prawosławnych na Zachodzie, m.in. arcybiskup brukselski i beligijski Szymon czy biskup Genewy i Zachodniej Europy  Ambroży.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030409101544826