Doktorat dla papieża

pią, 11 kwi 2003, 12:56:08

Autor: Jerzy Piątek

Papież Jan Paweł II otrzyma w maju honorowy doktorat Uniwersytetu La Sapienza, największej szkoły wyższej w Europie i jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie. Uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 700-lecia.

Ceremonia nadania papieżowi doktoratu honoris causa odbędzie się 17 maja, w przeddzień urodzin Karola Wojtyły, w watykańskiej Auli Pawła VI. Uroczystość ta będzie ukoronowaniem obchodów 700-lecia rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza.

W uzasadnieniu nadania głowie Kościoła Katolickiego honorowego tytułu uczelni można przeczytać, że Jan Paweł II "wsławił się głębokim zaangażowaniem w działalność na rzecz pokoju na świecie oraz poszanowania praw człowieka, narodów oraz prawa międzynarodowego".

Uniwersytet "La Sapienza" został założony z inicjatywy papieża Bonifacego VIII w 1303 roku. Dokumentem założycielskim była bulla "In supremae praeminentia dignitatis" ("W najwyższym uznaniu godności"). Obecnie Rzymska uczelnia jest największą szkołą wyższą w Europie. Na ponad 20 wydziałach i katedrach kilka tysięcy profesorów i wykładowców kształci blisko 150 tys. studentów i słuchaczy.

Rektor uniwersytetu, profesor Giuseppe D'Ascenzo, zapowiedział, że z uwagi na toczącą się w Iraku wojnę obchody jubileuszu uczelni będą miały skromną oprawę, a pieniądze przyznane przez senat na uroczystości jubileuszowe zostaną przekazane na cele charytatywne.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030411125608996