Kościół, jako matka

pon, 14 kwi 2003, 10:12:43

Autor: Tomasz Terlikowski

Kościół jest tajemnicą, sakramentem macierzyństwa, a Maryja jest jego modelem - powiedział kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFM Cap. podczas rekolekcji głoszonych dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.

O. Cantalamessa zadał wszystkim uczesnikom rekolekcji podstawowe pytanie - co myślisz, gdy słyszysz słowo "kościół"? Ludzie, problemy, doświadczone niesprawiedliwości?

Zdaniem kapucyna zwykle słysząc to słowo przychodzi nam na myśl "Watykan" lub "hierarchia: papież, biskupi, księża". Myśląc tylko w ten sposób - ostrzega kaznodzieje - popadamy w niebezpieczeństwo błędów. Bowiem istota Kościoła tkwi w słowach Jezusa skierowanych z krzyża do apostoła Jana: "Synu - oto Matka Twoja".

- Poprzez cierpienie ze swoim Synem (...) Maria w całkowicie szczególny sposób współpracowała w dziele Zbawienia - tłumaczył Cantalamessa. - Dlatego jest naszą matką w porządku łaski - dodał. Zdaniem kaznodziei właśnie z tego powodu jest uprawnione uznawanie Maryi za "figurę Kościoła" czy "pierwszy owoc Kościoła".

Ewangeliczne słowa "i od tej chwili uczeń wziął ją do siebie" - odnoszą się według kapucyna - zarówno do Maryi, jak i do Kościoła. Każdy z nas powinien przyjąć zarówno Maryję, jak i Kościół do swego serca, wziąć Kościół na siebie, jako najbliższą, najbardziej ukochaną rzecz.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030414101243121