Wizyta prawosławnego arcybiskupa Albanii

pią, 18 kwi 2003, 14:47:00

Autor: Jarosław Charkiewicz

16 maja br., na zaproszenie Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, przybędzie do Polski z oficjalną wizytą Arcybiskup Tirany, Durres i całej Albanii Anastasios. W programie pobytu zwierzchnika Albańskiej Cerkwi Prawosławnej, znalazły się m.in. wizyty w Warszawie, Hajnówce, Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi i Białymstoku oraz w monasterach na Św. Górze Grabarce i Zwiastowania NMP w Supraślu.

Arcybiskup Anastasios weźmie m.in. udział w koncercie galowym międzynarodowego festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” oraz obchodach święta ku czci św. Mikołaja - patrona białostockiej katedry prawosławnej. Wizyta zakończy się 23 maja br.

 


Arcybiskup Anastasios (Yannulatos) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych misjonarzy prawosławnych. Urodził się w 1929 r. w Pireusie (Grecja). Po otrzymaniu święceń kapłańskich i ukończeniu studiów teologicznych na kilku uczelniach od 1971 r. był zaangażowany w działalność misyjną Greckiej Cerkwi Prawosławnej. W 1972 r. otrzymał świecenia biskupie. Od tej pory zajmował się misją prawosławną w Afryce. Prowadził również aktywną działalność w Światowym Bractwie Młodzieży Prawosławnej „SYMDESMOS”. Od 1992 r. kieruje Albańską Cerkwią Prawosławną. Jest doktorem honoris causa kilku zagranicznych wyższych szkół teologicznych.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030418144741637