Islamski antysemityzm

wto, 29 kwi 2003, 09:35:32

Autor: Tomasz Terlikowski

Słowa nienawiści do judaizmu, Żydów i państwa Izrael wypowiadane przez duchownych islamskich jest najniebezpieczniejszym obecnie źródłem antysemityzmu - uważa profesor Robert S. Wistrich, wykładowca Uniwersytetu Hebrajskiego. W ten sposób skomentował on opublikowany w poniedziałek raport poświęcony antysemicko umotywowanej przemocy.

- Obecnie najaktywniejszymi, najbardziej wojowniczymi i niebezpiecznymi powodami rozpowszechniania się antysemityzmu są wypowiedzi duchownych muzułmańskich  - cytuje Haaretz wypowiedź profesora w Radiu Izrael.

Uczony przytaczał przykłady duchownych islamskich zarzucających Żydom mordy rytualne, czy wpisujących Gwiazdę Dawida w znak swastyki. To wszystko ma prowadzić do dehumanizacji Żydów. - Tu już nie można mówić tylko o antysyjonizmie. Gdy porównuje się Żydów do nazistów to wniosek może być tylko jeden trzeba ich zniszczyć - tłumaczy profesor.

"Jerusalem Post" zwraca natomiast uwagę na fakt, że islamski antysemityzm jest często tolerowany przez opinie publiczną Zachodu, która usprawiedliwia go i wyjaśnia konfliktem palestyńsko-izraelskim. Zdaniem gazery to błąd, bowiem konflikt ten wynika z tego, że Izrael musi się bronić przed pragnącym go zniszczyć żywiołem arabskim.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek mowa jest również o tym, że coraz częściej w arabski antysemityzm wpisują się także skrajnie lewicowe organizacje zachodniej Europy. Ich antysemityzm spowodowany jest utożsamianiem przez nich interesów Stanów Zjednoczonych i Izraela. Gdy zaś wypowiadają się przeciwko USA krytykują również Izrael.

Jerusalem Post

Haaretz

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030429093532336