Pochwała ekumenizmu w Radiu Maryja

śro, 7 maj 2003, 08:35:25

Autor: Robert Opala

Toruńska rozgłośnia katolicka Radio Maryja zaprosiła do swojego studia osoby związane z Katolickim Serwisem Apologetycznym na dyskusję z cyklu „Rozmowy Niedokończone”, która tym razem poświęcona była problemom jedności chrześcijan. W rozmowie prowadzonej do późnych godzin nocnych 3 kwietnia br. udział wzięli: ks. prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, redaktor Jacek Jureczko oraz pozostałe osoby związane z Katolickim Serwisem Apologetycznym. Oficjalny temat rozmowy brzmiał: "Ekumenizm - tęsknota za jednym widzialnym Kościołem Bożym".

Na wstępie ks. Siemieniewski wyznał, że ekumenizm - wbrew podejrzeniom - na pewno nie jest tematem dla marzycieli. „Jest to temat dla realistów; tych, którzy nie tylko tęsknią na jakiś marzycielski sposób za jednym i widzialnym Kościołem Bożym, ale temat dla ludzi, którzy lubią swoje tęsknoty i marzenia przekuwać na realia życia”. Ks. profesor dodał, że „taka właśnie bardzo realistyczna tęsknota i takie bardzo praktyczne marzenie towarzyszy na pewno bardzo wielu katolikom w Polsce (...). Jak tę tęsknotę za jednym, widzialnym Kościołem Bożym nazwać bardziej teologicznie? Pewnie kojarzy nam się to bardziej ze słowem ekumenizm. Na początku chcielibyśmy wygłosić coś - nie wiem czy wolno mi użyć takiego słowa w rodzaju pochwały ekumenizmu. Tak, zobaczmy, co też dałoby się ku chwale ekumenizmu, ku zachęcie do ekumenicznej postawy z naszej strony przedstawić."

Bardzo istotnym elementem w dyskusji o ekumenizmie - będącym niejako ilustracją do zapowiedzi ks. Siemieniewskiego - był głos redaktora Katolickiego Serwisu Apologetycznego, Jacka Jureczko, który złożył niezwykle ważne i budujące świadectwo ekumeniczne. Między innymi powiedział on: „Myślę, że warto powiedzieć o tym, że są jakby dwa oblicza ekumenizmu. Myślę, że wszyscy jesteśmy zgodni, co do tego. Jest taki ekumenizm oficjalny czy ekumenizm hierarchiczny czy też ekumenizm, który ma prowadzić do jedności Kościoła. Jest taki ekumenizm praktyczny polegający w moim rozumieniu - na szeregu działań praktycznych, których celem jest budowa jedności pomiędzy chrześcijanami. Myślę, że właśnie taka pochwała ekumenizmu jest w naszych sercach bardzo obecna, zwłaszcza mogę mówić za siebie, ponieważ tak się właśnie składa, że jestem człowiekiem, który nawrócił się dzięki - też po części - braciom odłączonym (mam na myśli zielonoświątkowców). To było dość dawno temu, w czasie stanu wojennego, w początkach lat 1982-83, kiedy to właśnie świadectwo ewangelizacyjne, przedstawienie Dobrej Nowiny przez braci Zielonoświątkowców, było dla mnie takim bardzo ważnym elementem mojego zbliżania się do Boga. Mogę zaświadczyć, że z ich strony doświadczyłem po prostu miłości, troski o mnie jako człowieka - bez względu na to czy jestem katolikiem. Nie mówili mi o Kościele, pokazali mi żywego Jezusa. Uszanowali to, że są na terenie katolickim i jakby dla nich było oczywiste, że mój sposób przeżywania wiary ma się dokonywać w Kościele Katolickim, natomiast ten impuls taki bezpośredni; to było właśnie spotkanie z braćmi Zielonoświątkowcami. To gdzieś był taki jeden z momentów zwrotu w moim życiu. Właśnie w ten sposób chcę wyrazić swoją pochwałę praktycznego ekumenizmu, tego pragnienia, aby wszyscy byli jedno w Jezusie Chrystusie”.

Pełny tekst „Rozmów Niedokończonych” nt. jedności chrześcijan, które miały miejsce w rozgłośni Radia Maryja z udziałem przedstawicieli Katolickiego Serwisu Apologetycznego, jest dostępny na stronach internetowych Archiwum Radia Maryja.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030507001025650