Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowe czasopismo "Ewangelik"

Na niedzielę Jubliate, 11 maja 2003 r., zaplanowana jest w parafii ewangelicko-augsburskiej w Pszczynie uroczysta inauguracja pierwszych dwóch numerów nowego pisma kościelnego, kwartalnika "Ewangelik". Jego wydawcą jest powołany 1 marca 2003 roku Instytut Matki Ewy, należący do Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kwartalnik posiada już także własną, oficjalną stronę internetową pod adresem www.luteranie.pl/ewangelik, gdzie przeczytać można m.in. fragmenty nowych numerów pisma. Nazwa kwartalnika nawiązuje do wielu czasopism religijnych wydawanych w Kościele luterańskim zarówno w okresie międzywojennym, jak i w ostatnich latach. Po odzyskaniu niepodległości "Ewangelik" jako miesięcznik wychodził w Warszawie od 1 stycznia 1919 roku pod redakcją ks. Adolfa Rondthalera, zaś na Polskim Górnym Śląsku od 1932 roku przez osiem lat wydawany był tygodnik "Ewangelik Górnośląski", organ Towarzystwa Polaków Ewangelików na Górnym Śląsku, pod redakcją kolejno ks. ks. Alfreda Figaszewskiego, Jerzego Kahane i Ryszarda Danielczyka.

Ostatnimi laty powrócono do tytułu "Ewangelik" w 1984 roku, urzeczywistniając dawno powstałą myśl o posiadaniu przez Diecezję własnego informatora. "Ewangelik" jako informator diecezjalny wychodził do marca 1994 roku w kolejnych 20 zeszytach, pod redakcją księży: Jana Badury, Romana Miklera, Mariana Niemca, Tadeusza Szurmana oraz dr. Bogdana Zelera. Od grudnia 1992 roku do dzisiaj ukazuje się również "Ewangelik Pszczyński", pismo Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie, pod redakcją ks. Jana Badury.

Jak czytamy we nocie "Od Wydawcy" do numeru pierwszego: "Kwartalnik "Ewangelik" pragnie zagościć w Państwa domach jako czasopismo religijne, które ma na celu integrację środowisk ewangelickich w Polsce, a szczególnie w Diecezji Katowickiej obejmującej teren dzisiejszych województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego, i zawierającej bogatą i różnorodną spuściznę historyczną ewangelicyzmu. Cel ten Redakcja chce osiągnąć przede wszystkim poprzez prezentację aktualnych wiadomości z życia Diecezji i naszych parafii, druk artykułów o religijnej tematyce budującej, prezentację dorobku współczesnej myśli teologicznej oraz zaznajamianie z ważnymi dokumentami kościelnymi. Nie zabraknie też miejsca dla wywiadów, recenzji najwartościowszej literatury religijnej, zapowiedzi najważniejszych imprez religijnych w naszej diecezji i kraju". W nowym numerze dostępne są m.in. artykuły: "Ewangelicka ars vitae w ujęciu Matki Ewy" (ks. A. Malina), "Dzieje rodziny Tiele-Wincklerów" (E. Słowik), "Rola modlitwy w życiu człowieka" (ks. M. Walukiewicz) oraz "Kościoły ewangelickie a jednoczenie się Europy (na przykładzie pojednania polsko-niemieckiego)" (ks. bp T. Szurman). Więcej na www.luteranie.pl/ewangelik.

Opr. na podstawie www.luteranie.pl/ewangelik.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030508213537515

No trackback comments for this entry.
Nowe czasopismo "Ewangelik" | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń