Brytyjskie pielęgniarki kontra "after-sex pill"

wto, 13 maj 2003, 00:02:42

Autor: Robert Opala

Brytyjskie Stowarzyszenie Pielęgniarek złożyło oficjalny protest w Ministerstwie Zdrowia przeciwko rządowemu programowi rozpowszechniania wśród młodzieży tabletek wczesnoporonnych, popularnych „morning-after pill”. Ich zdaniem nie można przepisywać tego rodzaju środków farmakologicznych młodym kobietom bez uprzedniego badania lekarskiego. Rząd jest zdeterminowany faktem, że inicjacja seksualna obejmuje coraz młodsze dzieczęta.

Delegatki na krajowy zjazd Brytyjskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych, który odbył się 5-7 maja br. w Harrogate, hrabstwo York, jednogłośnie zaprotestowały przeciwko rządowemu programowi upowszechniania pigułek wczesnoporonnych. Zażycie pigułki w ciągu 48 godzin od stosunku daje gwarancje, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Faktycznie jednak pigułka ta jest środkiem wczesnoporonnym w sytuacji, gdy do zapłodnienia już doszło. Ponieważ w Wielkiej Brytanii wiek dziewcząt, które prowadzą aktywne życie seksualne wynosi około 16 lat, rząd doszedł do przekonania, że tego rodzaju decyzja będzie najlepszym rozwiązaniem na nieplanowaną ciążę. Pielęgniarki potraktowały jednak tę decyzję jako wysoce nieodpowiedzialną, ponieważ stosowanie „after-sex pill”, zwane też jako "morning-after pill" przez młode kobiety i dziewczęta może doprowadzić do dramatycznych zaburzeń zdrowotnych w ich organizmie.

Pielęgniarki poparły brytyjskie organizacje Pro-life, chociaż – jak powiedział przewodniczący ruchu prof. Jack Scarisbrick – nie tylko zdrowie młodych dziewcząt powinno być przyczyną wstrzymania realizacji rządowego projektu, ale również fakt, że „morning-after pill” zabijają poczęte już życie. Dodał też, że dzięki tym tabletkom, rządowe tabele statystyczne sztucznie zaniżają liczbę zajścia w ciążę przez nastolatki. Jest to jednak nieprawda, ponieważ tabletki powodują sztuczne poronienia u dziewcząt, które są już w ciąży.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030512212442354