Kościołom ufamy coraz mniej

wto, 13 maj 2003, 15:59:05

Autor: Robert Opala

Mniej niż 25 procent niemieckich chrześcijan wyraża jeszcze zaufanie wobec instytucji kościelnych należących do dwóch największych wyznań w Niemczech oraz wobec ludzkiego autorytetu w Kościele. Wśród tej grupy wyrażających zaufanie, aż 36 procent deklaruje potrzebę zmian w Kościele.

W publicznej sondzie nt. problemów współczesnego Kościoła udział wzięło 35 tysięcy dorosłych Niemców. Pytani byli zarówno katolicy, jak i ewangelicy. Wyniki były jednak naliczane oddzielnie dla każdej z grup wyznaniowych. Główne pytanie brzmiało: „Czy ufasz instytucjom kościelnym”. Dane dotyczące katolików przedstawiają się następująco:
- 11 procent katolików odpowiedziało, że ufa Kościołowi katolickiemu;
- 45 procent odpowiedziało, że nie ufa Kościołowi katolickiemu;
- 12 procent respondentów odpowiedziało, że Kościół dobrze wykonuje swoją pracę;
- 29 procent wyraziło przekonanie, że Kościół wymaga zmian.
 
Kardynał Karl Lehmann, biskup Moguncji oraz przewodniczący konferencji episkopatu Niemiec, powiedział, że wyniki sondy są dramatyczne. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Stern” kardynał wyznał, że „jest rzeczą bardzo bolesną być świadkiem procesu, w którym Kościół jest dla społeczeństwa „rzeczą” coraz mniej potrzebną. Bolesne jest uświadomić sobie, że jestem częścią „grupy”, która w tym kraju zaczyna być mniejszością. Ale – mniejszość – to też oznacza większe możliwości, większą mobilność i lepszą jakość”. 

Kardynał Lehmann podkreślił też, że do tej pory w Niemczech fundacje oraz instytucje charytatywne, opiekuńcze i edukacyjne związane z Kościołem katolickim oraz Kościołami ewangelickimi cieszyły się zawsze dużym zaufaniem. To się dzisiaj nie zmieniło. Te instytucje nadal należą i są związane z Kościołami. Ludzie przestali jakby to rozumieć. Stąd zapewne wyniki sondy są tak dramatyczne.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030513155905790