Duchowni, stres i problemy psychiczne

pią, 16 maj 2003, 14:56:10

Autor: Tomasz Terlikowski

Duchowni różnych wyznań potrzebują pomocy psychiatrycznej i psychologicznej - wynika z badań przeprowadzonych przez Duke University Divinity School. Przeżywają oni stres, niezrozumienie społeczne i kłopoty finansowe, które często nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Co gorsza, jak wynika z tych badań, liczba duchownych z problemami będzie wzrastać. Ks. John Arey, szef ekumenicznego ośrodka pomocy psychologicznej dla księży, prowadzonego przez metodystów w  Charlotte podkreśla, że tylko on sam przyjmuje tygodniowo 5 księży. - Większość ludzi sądzi, że księża potrafią pomóc sobie sami. Czasem jest strasznie bolesne słuchać, jak długo oni cierpieli - podkreśla ks. Arey.

Na pogłębianie się problemów psychologicznych wpływa również często samotność duchownych. - Będąc pastorem jest się niezwykle samotnym, bo kto ma być ich pasterzem - pasterza? - retorycznie pyta się Jim Schlottman, dyrektor innego ośrodka prowadzącego pomoc dla księży w Denver.

Najtrudniej jest ludziom, którzy pracują w maleńkich parafiach. Zmagają się oni z nadmiarem pracy, brakiem wsparcia, a nawet z faktem, że ludzie patrzą na nich, jak na ideały, a nie na zwykłych ludzi, którzy mają problemy. - Tam nie ma kto ich wesprzeć - uważa ks. George Megill, pomagający księżom z kłopotami.

Dlatego zdaniem autorów badań oraz licznych księży konieczne jest uczynienie bardziej dostępnym opieki psychologicznej dla księży.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030516145610862