Pielgrzymki polskie

pią, 16 maj 2003, 17:12:52

Autor: Jerzy Piątek

17 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Pielgrzymki polskie" - projekt Adama Bujaka, który w Polsce posiada największą dokumentację fotograficzną z pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Ogólnopolska wystawa fotografii Adama Bujaka to projekt zaplanowany na lata 2003-2004, mający uczcić 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Tematem wystawy będą pielgrzymki papieskie do Polski. Cykl wystaw otwiera prezentacja w Muzeum Narodowym.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowanych blisko dwieście wielkoformatowych fotografii, umieszczonych na ok. 60 planszach w specjalnej oprawie. Ukaże się także pełnokolorowy plakat oraz album o papieskich pielgrzymkach.

- Papież jest moim najważniejszym modelem, jeżeli takiego określenia można użyć w stosunku do tej wielkiej Osoby - mówił Adam Bujak w jednym z wywiadów. - Jest dla mnie najważniejszy. Ja i wiele ludzi na świecie ogromnie wiele mu zawdzięczamy. Mogę pisać do niego listy, na które osobiście mi odpisuje. Czasem nawet dostaję krótką recenzyjkę książki, którą mu wysyłam.

Adam Bujak, wybitny krakowski fotografik, znany jest przede wszystkim jako autor kilkunastu albumów prezentujących osobę Jana Pawła II oraz jego rzymski świat, od Bazyliki św. Piotra po ogrody Watykanu. Dorobek artysty jest jednak znacznie obszerniejszy - do tej pory Bujak wydał ponad osiemdziesiąt albumów, co czyni go rekordzistą wśród krajowych fotografików. Do jego najważniejszych prac należą: "Auschwitz-Birkenau", "Nekropolie królów i książąt polskich", "Ruś - tysiąc lat chrześcijaństwa", "Świątynie", "Mistyczny Kraków".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030516163852730