Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wizyta biskupa Hilariona

W piątek w godzinach wieczornych przybył do Polski jeden z najmłodszych i równocześnie najlepiej wykształconych hierarchów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – biskup Hilarion (Ałfiejew). Głównym celem jego trzydniowej nieoficjalnej wizyty w naszym kraju jest odebranie nagrody imienia księcia Konstantego Ostrogskiego przyznawanej przez miesięcznik „Przegląd Prawosławny”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się dzisiaj, w soborze Św. Trójcy w Hajnówce podczas koncertu galowego, zamykającego Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” 2003. Również dzisiaj, wraz z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą, Arcybiskupem Tirany i całej Albanii Anastasiosem oraz innymi hierarchami z Polski i Albanii biskup Hilarion współcelebrował Św. Liturgię w hajnowskiej świątyni. Sobotę dostojny gość spędził w Białymstoku, gdzie m.in. odwiedził kilka miejscowych świątyń.

Biskup Hilarion (Grzegorz Ałfiejew) urodził się 24 lipca 1966 r. w Moskwie. W 1983 r. ukończył Moskiewską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec i kompozycji. W latach 1984-1986 odbywał służbę wojskową, po ukończeniu której jako nowicjusz wstąpił do Monasteru Św. Ducha w Wilnie.
19 czerwca 1987 r. Arcybiskup Wileński i Litewski Wiktoryn postrzygł go na mnicha, a dwa dni później udzielił święceń diakońskich. 19 sierpnia 1987 r. Arcybiskup Ufy i Sterlitamaku Anatol podczas pobytu w Wilnie udzielił mu świeceń kapłańskich.
W latach 1988-1989 pełnił funkcję proboszcza w miejscowościach Telszjaj i Kolajnjaj na Litwie. W 1990 r. został proboszczem soboru katedralnego w Kaunasie. W 1989 r. przyszły hierarcha ukończył zaocznie Moskiewskie Seminarium Duchowne, a dwa lata później Moskiewską Akademię Teologiczną.
W latach 1991-1993 w Moskiewskich Szkołach Teologicznych wykładał homiletykę, Pismo Święte Nowego Testamentu, teologię dogmatyczną i grekę, a także Nowy Testament w Prawosławnym Instytucie św. Tichona i patrologię w Rosyjskim Uniwersytecie Prawosławnym św. apostoła Jana Teologa.
W 1993 r. władze cerkiewne skierowały go na Uniwersytet w Oksfordzie, gdzie pod kierunkiem Biskupa Diokleii Kallistosa (Ware) pisał pracę doktorską na temat „Św. Symeon Nowy Teolog i Tradycja Prawosławna”, którą obronił dwa lata później i otrzymał tytuł doktora filozofii. W 1999 r. otrzymał tytuł doktora teologii Prawosławnego Instytutu Teologicznego św. Sergiusza w Paryżu.
W latach 1995-2001 pracował w Departamencie Spraw Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, gdzie od 1997 r. pełnił funkcję sekretarza ds. łączności międzychrześcijańskiej. Od stycznia 1996 r. do grudnia 2001 r. prowadził służbę duszpasterską w cerkwi św. wielkiej męczennicy Katarzyny w Moskwie. Z okazji święta Paschy w 1999 r. otrzymał tytuł ihumena.

Decyzją Św. Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z 27 grudnia 2001 r. został podniesiony do godności Biskupa Kerczu, Wikariusza Diecezji Suroskiej. Chirotonia biskupia odbyła się 10 stycznia 2002 r. w cerkwi Wszystkich Świętych, którzy Zajaśnieli w Ziemi Rosyjskiej w Moskwie. Uroczystości przewodniczył Patriarcha Moskiewski i całej Rusi Aleksy II w asyście jedenastu innych biskupów.
Po trwającej kilka miesięcy służbie w Wielkiej Brytanii u boku Metropolity Suroża Antoniego (Blooma), decyzją Św. Synodu z 17 lipca 2002 r. został mianowany szefem nowo powstałego przedstawicielstwa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przy Wspólnocie Europejskiej w Brukseli z tytułem Biskupa Podolskiego.
Decyzją Św. Synodu z 7 maja br. został mianowany Biskupem Wiednia i Austrii z tymczasowym powierzeniem zarządu Diecezją Budapesztu i Węgier.
Biskup Hilarion jest autorem blisko 200 publikacji na tematy teologiczne oraz dotyczące historii Cerkwi, w tym: „Tajemnica wiary. Wprowadzenie do prawosławnej teologii dogmatycznej”, „Życie i nauka św. Grzegorza Teologa”, „Św. Symeon Nowy Teolog i Tradycja Prawosławna”, „Świat duchowy św. Izaaka Syryjczyka”, „Chrystus – zwycięzca otchłani. Temat zstąpienia do otchłani w tradycji wschodniochrześcijańskiej”, „Teologia prawosławna na przełomie wieków”, „Wy jesteście światłością świata”, „Człowiecza twarz Boga” jak też przekładów utworów Ojców Cerkwi z greki i języka syryjskiego.

www.cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030518222105970

No trackback comments for this entry.
Wizyta biskupa Hilariona | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń