Od Unii Lubelskiej do Europejskiej

pon, 19 maj 2003, 14:43:27

Autor: Tomasz Terlikowski

- Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej - tak określił Jan Paweł II znaczenie poszerzenia UE w czasie spotkania z Polakami w Watykanie. Informuje o tym portal internetowy gazeta.pl.

- Polska i inne kraje byłego bloku Wschodniego wkraczając do Unii mają do spełnienia ważną misję na Starym Kontynencie - powiedział Papież.

- Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha - podkreślił Jan Paweł II i przestrzegł przed zagrożeniami, "jakie w życiu poszczególnych osób i całego społeczeństwa mogą pojawić się wraz z wolnością pozbawioną norm moralnych". Patronką zjednoczonej Europy Papież nazwał św. Jadwigę Królową, którą kanonizował podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r.

Papież podkreślił także, że rozumie wątpliwości przeciwników integracji Polski z UE. - Wiem, że wielu jest przeciwników integracji. Doceniam ich troskę o zachowanie kulturalnej i religijnej tożsamości naszego Narodu. Podzielam ich niepokoje związane z gospodarczym układem sił, w którym Polska - po latach rabunkowej gospodarki minionego systemu - jawi się jako kraj o dużych możliwościach, ale też o niewielkich środkach - podkreślił Jan Paweł II i dodał: Muszę jednak podkreślić raz jeszcze, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty, z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji. Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy - mówił Jan Paweł II.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030519144327584