Homoseksualizm odrzucony

wto, 27 maj 2003, 11:20:48

Autor: Tomasz Terlikowski

Arcybiskup Cantenbury i inni liderzy wspólnot anglikańskich jednomyślnie odmówili wsparcia małżeństwom homoseksualnym. W ten sposób oświadczeniem 38 prymasów głównych prowincji kościoła anglikańskiego próbowali odwrócić schizmę, która dzieli tę wspólnotę.

Prymasi zdystansowali się w ten sposób od części liberalnych biskupów pochodzących głównie z krajów zachodnich, którzy przedstawiali prawo do zawierania związków jednopłciowych, jako wielką zdobycz cywilizacji. Oświadczenie to zaskoczyło liberalne skrzydło kościoła, które spodziewało się, że abp Williams poprze ich propozycję.

Prymasi w specjalnym liście podkreślili, że "problem publicznego błogosławienia związków tej samej płci nadal jest źródłem możliwych kontrowersji dzielących kościół".
  
"Nie ma w tej kwestii teologicznego konsensusu, jednak my, jako jedno ciało nie możemy wesprzeć takich rytów" - napisali prymasi w oświadczeniu.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy głosujący za odrzuceniem rytu błogosławieństwa związków jednopłciowych prymasi, są mu rzeczywiście przeciwni. Zdaniem licznych komentatorów powód tej zgodności jest inny. Anglikanie obawiali się bowiem rozłamu, który na trwale mógł podzielić ten kościół nie tylko na dwa nurty - liberalny i konserwatywny, ale także na nurt anglikanizmu krajów III Świata i anglikanizm krajów Zachodu. Jeden z biskupów indyjskich już w czasie trwania debaty jasno podkreślił, że kościoły akceptujące homoseksualizm, który jest grzechem, powinny pójść własną drogą i nie podszywać się pod określenie "anglikańskie".

Zwycięstwo starej linii anglikanizmu jest także osobistym triumfem abp Williamsa, który sam uważany jest za liberała. Udało mu się bowiem przekonać zwierzchników anglikanizmu, że w imię jedności trzeba zrezygnować z liberalnych nowinek.

Jednogłośne oświadczenie biskupów nie oznacza jednak końca kłopotów. Już teraz bowiem liczni liberałowie zapowiadają, że nie podporządkują się stanowisku władz swojego kościoła.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030527112048616