Biskupi do G8

pią, 30 maj 2003, 12:50:31

Autor: Piotr Timus

Katoliccy biskupi europejscy i afrykańscy wezwali do podjęcia „nowych działań na rzecz kontynentu Afrykańskiego” ze strony państw uprzemysłowionych, skupionych w grupie G8. Przedstawiciele G8 zbierają sią w przyszłym tygodniu w Evian we Francji.

Odezwę podpisali biskupi reprezentujący Komisję Konferencji Episkopatów Europy (COMECE) i Zgromadzenia Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM).

Najpotężniejsze państwa świata winny w sposób praktyczny okazać swoje poparcie dla planu rozwoju Afryki (NEPAD) zwiększając swoją pomoc dla planów współpracy oraz redukując zadłużenie. W dokumencie biskupi wzywają państwa G8, aby wspomogły Afrykę w utrzymaniu przyjętych w ramach NEPAD zobowiązań i reformie administracji państwowej.

Biskupi z zadowoleniem powitali inicjatywę francuską, aby w szczycie G8 wzięli udział także przedstawiciele niektórych rządów i organizacji pozarządowych Afryki. ”Jest to właściwy krok ku niezbędnemu stworzeniu Grupy globalnych rządów, w taki sposób, aby globalizacja rodziła szanse dla wszystkich, nie tylko dla najbogatszych”.

Biskupi wzywają także państwa G8 i Unii Europejskiej do wznowienia rozmów w ramach Światowej Organizacji Handlu o liberaliyacji rznku rolnego i dostępie do nowych leków.

SECAM

COMECE

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030530125031329