Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowenna za księży

Nowenna do Ducha Świętego w intencji wszystkich księży - rozpoczęła się 31 maja w Stanach Zjednoczonych. Jest ona formą modlitewnej odpowiedzi na skandale seksualne, które podzieliły amerykański kościół i osłabiły stan kapłański. Ogromna ogólnonarodowa akcja rozpoczęła się od pomysłu trzech mężczyzn - dwóch księży i świeckiego.

W pewnym momencie śledząc doniesienia medialne i rozmawiając o kryzysie kapłaństwa doszli oni do wniosku, że współczesni księża potrzebują wytrwałej modlitwy, i że to właśnie ona będzie najlepszą odpowiedzią na skandal wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Jednocześnie akcja modlitewna, według jej twórców, ma dać Kościołowi impuls modlitewny do odnowy.

- Chcieliśmy się modlić o odnowę życia kapłańskiego - tłumaczy ks. Christopher Layden z Ottawy. - Gdy modliłem się w tej intencji pierwszy raz pomyślałem, że tę formę modlitwy trzeba rozprzestrzenić. Utwierdziłem się w tym postanowieniu, gdy odprawiałem mszę świętą.

Ks. Layden dodał, że cały ubiegły rok słuchał głosów psychologów, teologów, socjologów mówiących o źródłach i metodach zaradzenia skandalom seksualnym. - Oni mieli rację, ale przecież prawdziwa reforma, prawdziwa odnowa życia duchowego musi wypływać z głębi. Skandal w życiu Kościoła to skutek kryzysu świętości kapłańskiej, o nią musimy się więc modlić - dodał.

- Media pokazały tylko fragment obrazu, tylko jego część. Ale problem leży głębiej. Jesteśmy pokoleniem księży, którego nie nauczono się modlić. A największym błędem księdza jest nieumiejętność, niechęć do modlitwy - tłumaczy ks. Layden. - Dlatego konieczne jest uczenie się tego, medytowanie, wchodzenie w modlitwę.

Pomocna w tym ma być nowenna w intencji księży. Jest to prosta modlitwa, którą każdy (nie tylko duchowny) może odmówić w intencji innych, ale i siebie. Ta modlitwa, zdaniem jej twórców, wypowiadana szczególnie intensywnie na kilka dni przed Zesłaniem Ducha Świętego może mieć moc przemiany życia duchownych, a i całego Kościoła.

Gdy tylko Chris Skokna założył stronę internetową propagującą tę nową, krótką modlitwę natychmiast zgłosiło się do niego drogą mailową kilkadziesiąt osób. - Witali nasz pomysł z radością. Dla niektórych modlitwa za księży stała się jakby pracą charytatywną - opowiada Skona.

- To piękna modlitwa, która wzywa do wiary aktywnej - komentuje ks. Charles Fanelli

- Bóg potrafi wyprowadzić dobro nawet ze zła - podkreśla abp Timothy Dolan - przykładem tego jest ten ruch modlitewny, mogący wiele zmienić, a wyrastający z reakcji na zło skandalu seksualnego.

Zdaniem abp Dolana modlitwa nowenną może mieć świetne efekty. - Bóg nie zwleka, gdy ludzie wspólnie modlą się o to samo. Spodziewam się wielkich owoców - podkreśla.

więcej na ten temat:

http://www.novenaforpriests.com/Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030602124613562

No trackback comments for this entry.
Nowenna za księży | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń