Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowenna za księży

Nowenna do Ducha Świętego w intencji wszystkich księży - rozpoczęła się 31 maja w Stanach Zjednoczonych. Jest ona formą modlitewnej odpowiedzi na skandale seksualne, które podzieliły amerykański kościół i osłabiły stan kapłański. Ogromna ogólnonarodowa akcja rozpoczęła się od pomysłu trzech mężczyzn - dwóch księży i świeckiego.

W pewnym momencie śledząc doniesienia medialne i rozmawiając o kryzysie kapłaństwa doszli oni do wniosku, że współczesni księża potrzebują wytrwałej modlitwy, i że to właśnie ona będzie najlepszą odpowiedzią na skandal wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Jednocześnie akcja modlitewna, według jej twórców, ma dać Kościołowi impuls modlitewny do odnowy.

- Chcieliśmy się modlić o odnowę życia kapłańskiego - tłumaczy ks. Christopher Layden z Ottawy. - Gdy modliłem się w tej intencji pierwszy raz pomyślałem, że tę formę modlitwy trzeba rozprzestrzenić. Utwierdziłem się w tym postanowieniu, gdy odprawiałem mszę świętą.

Ks. Layden dodał, że cały ubiegły rok słuchał głosów psychologów, teologów, socjologów mówiących o źródłach i metodach zaradzenia skandalom seksualnym. - Oni mieli rację, ale przecież prawdziwa reforma, prawdziwa odnowa życia duchowego musi wypływać z głębi. Skandal w życiu Kościoła to skutek kryzysu świętości kapłańskiej, o nią musimy się więc modlić - dodał.

- Media pokazały tylko fragment obrazu, tylko jego część. Ale problem leży głębiej. Jesteśmy pokoleniem księży, którego nie nauczono się modlić. A największym błędem księdza jest nieumiejętność, niechęć do modlitwy - tłumaczy ks. Layden. - Dlatego konieczne jest uczenie się tego, medytowanie, wchodzenie w modlitwę.

Pomocna w tym ma być nowenna w intencji księży. Jest to prosta modlitwa, którą każdy (nie tylko duchowny) może odmówić w intencji innych, ale i siebie. Ta modlitwa, zdaniem jej twórców, wypowiadana szczególnie intensywnie na kilka dni przed Zesłaniem Ducha Świętego może mieć moc przemiany życia duchownych, a i całego Kościoła.

Gdy tylko Chris Skokna założył stronę internetową propagującą tę nową, krótką modlitwę natychmiast zgłosiło się do niego drogą mailową kilkadziesiąt osób. - Witali nasz pomysł z radością. Dla niektórych modlitwa za księży stała się jakby pracą charytatywną - opowiada Skona.

- To piękna modlitwa, która wzywa do wiary aktywnej - komentuje ks. Charles Fanelli

- Bóg potrafi wyprowadzić dobro nawet ze zła - podkreśla abp Timothy Dolan - przykładem tego jest ten ruch modlitewny, mogący wiele zmienić, a wyrastający z reakcji na zło skandalu seksualnego.

Zdaniem abp Dolana modlitwa nowenną może mieć świetne efekty. - Bóg nie zwleka, gdy ludzie wspólnie modlą się o to samo. Spodziewam się wielkich owoców - podkreśla.

więcej na ten temat:

http://www.novenaforpriests.com/Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030602124613562

No trackback comments for this entry.
Nowenna za księży | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń