Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konferencja eklezjologiczna

W Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyła się doroczna międzynarodowa konferencja teologiczna zorganizowana przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem tegorocznego spotkania była „Prawosławna eklezjologia”.

W konferencji wzięli udział prawosławni teologowie i duchowni z Białorusi, Grecji, Rumunii i Polski, w tym Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, Biskup Białostocki i Gdański Jakub oraz Biskup Bielski Grzegorz. Obecni byli również przedstawiciele miejscowych władz miejskich, wojewódzkich, wyższych uczelni, policji, Kościoła rzymskokatolickiego, jak też prawosławni katecheci i osoby świeckie.

Uroczystego otwarcia konferencji, poprzedzonego krótkim molebnem, dokonał kierownik Katedry ks. metropolita prof. dr hab. Sawa. Hierarcha dokonał też krótkiego wprowadzenia w prawosławną eklezjologię, jak również przedstawił referentów oraz tematy ich wystąpień.

W pierwszym dniu konferencji zaprezentowano następujące referaty: „Biblijne podstawy eklezjologii” (ks. dr Henryk Paprocki), „Koncepcja Pentarchii w Prawosławiu i jej aktualność” (prof. Athanasios Angelopoulos, prof. Michail Tritas), „Przyczynek do miejsca służby biskupiej, kapłańskiej i diakońskiej w Kościele lokalnym” (archim. Leonid), „Historia nadania autokefalii Kościołowi prawosławnemu w Polsce” (ks. prof. dr hab. Marian Bendza).
Drugiego dnia spotkania zebrani wysłuchali następujących wystąpień: „Kościół w myśli teologicznej o. Dymitru Staniloe” (ks. prof. Dymitru Popescu), „Współczesna teologia grecka o eklezjologii (prof. Despo Lialiou, pod nieobecność autorki referat odczytał prof. Michail Tritas), „Eklezjologia o. Nikołaja Afanasjewa” (ks. prof. dr hab. Rościsław Kozłowski), „Status diaspory w Kościele prawosławnym” (ks. prof. Mikołaj Ozolin, pod nieobecność autora referat odczytał mgr Andrzej Kuźma).

Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia konferencji wygłoszone referaty wywołały ożywioną dyskusję. Szczególnie wiele miejsca zajęła wymiana poglądów na kwestie diaspory i procedury nadawania autokefalii Kościołom lokalnym. Padło szereg konkretnych pytań dotyczących poszczególnych zagadnień z zakresu samej eklezjologii, w tym m.in. na temat relacji poszczególnych osób w Trójcy Świętej, rozumienia zbawczego dzieła Chrystusa, roli laikatu w Kościele.

Na zakończenie spotkania inicjator organizowanych od pięciu lat konferencji – metropolitę Sawa podsumował jej przebieg. Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce wyraził swoje zadowolenie z wyjątkowego zaangażowania uczestników spotkania w jej przebieg oraz wynikającej z tego miejscami bardzo burzliwej dyskusji. Odwołując się do poruszonych tematów przedstawił też stanowisko naszej Cerkwi w kwestii diaspory oraz procedury nadawania autokefalii. Wyraził również swoje ubolewania z faktu, iż pomimo wielu starań i zabiegów różnych Kościołów chrześcijańskich w projekcie Konstytucji Europejskiej nie znalazł się zapis mówiący o chrześcijańskim dziedzictwie naszego kontynentu.

Konferencję zakończył uroczysty obiad, w których wzięli udział uczestniczący w spotkaniu referenci i słuchacze.

www.cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030602124805571

No trackback comments for this entry.
Konferencja eklezjologiczna | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń