KRRiT o Radiu Maryja

pon, 2 cze 2003, 14:26:00

Autor: Piotr Timus

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opracowała wyniki monitoringu Radia Maryja prowadzonego przez siebie w lutym i marcu – donosi Gazeta.pl KRRiT prezentuje wiele zastrzeżeń wobec treści pojawiających się w Radio Maryja, m.in. zarzucając audycjom antysemityzm.

Dokument liczy ok. 20 stron i zawiera ogólną charakterystykę programu Radia Maryja, wymogi nałożone nadawcy w koncesji oraz zastrzeżenia KRRiT wobec nadawcy. Zarzuty udokumentowane są odpowiednimi cytatami i przykładami audycji. Raport z monitorngu podkreśla sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Episkopatu nastawienie Radia wobec integracji z UE, zarzucając rozgłośni pogłębianie, a nawet tworzenie rozdźwięków w Episkopacie i polskim Kościele katolickim.

Zdaniem autorów raportu w Radiu Maryja pojawiają się też treści antysemickie. Są one obecne głównie w komentarzach radiosłuchaczy, które spotykają się brakiem odpowiedniej reakcji prowadzących program, a nawet z ich aprobatą.”Może to mieć wpływ na kształtowanie poglądów sprzecznych z chrześcijańskim systemem wartości" – stwierdza raport..

Krajowa Rada zarzuca też Radiu Maryja, że "niezgodnie z prawdą, wbrew etyce dziennikarskiej, wielokrotnie i w wyeksponowany sposób podało wiadomość o błogosławieństwie udzielonym przez Ojca Świętego dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Monitoring potwierdził w ten sposób spotykane w prasie zarzuty o instrumentalizację Jego Osoby i nauczania, co w radiu, a szczególnie radiu katolickim, nie powinno mieć miejsca".

Gazeta.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030602142655466