Hipokryzja możnych

pon, 2 cze 2003, 16:28:00

Autor: Piotr Timus

Agenda Brytyjskiego Caritas działająca na rzecz rozwoju II świata (CAFOD) wezwała przywódców państw G8, aby konflikt iracki i wojna z terroryzmem nie przysłoniła skandalu ubóstwa ogarniającego Afrykę

W swoim oświadczeniu CAFOD stwierdza, że przywódcy 8 najbardziej uprzemysłowionych państw świata „nie spełnili swej mizernej obietnicy działań na rzecz zwalczania ubóstwa”.

Na szczycie w zeszłym roku przywódcy G8 deklarowali pomoc finansową wszystkim krajom „prawdziwie zaangażowanym w zmniejszanie ubóstwa, przywrócenie sprawnej administracji i przeprowadzenie reform gospodarczych.”

CAFOD przypomina, iż takie kraje jak Etiopia, Nigeria czy Rwanda nie zostały dopuszczone do takiej możliwości. Wszystkie te trzy kraje afrykańskie sporządziły plany zgodne z warunkami pomocy, zmierzające do ograniczenia ubóstwa do 2015 r. Obecnie pozostają pozbawione pomocy finansowej, niezbędnej do wdrożenia ich w życie, ponieważ przekroczony zostałby poziom zadłużenia określony w porozumieniach z Bankiem Światowym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Taką postawę przywódców światowych CAFOD określiła jako „hipokryzję”

„Z jednej strony przywódcy G8 ogłosili plan pomocy w walce z biedą w Trzecim Świecie, lecz z drugiej strony uniemożliwiają biednym krajom dostąp do funduszy pomocowych" – stwierdził Georg Gelber, członek kierownictwa CAFOD. Taką postawę CAFOD określiła jako hipokryzję przywódców światowych.

CAFOD

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030602162830504