Lordowie śmierci

śro, 4 cze 2003, 11:00:20

Autor: Robert Opala

Już tylko arcybiskup Cardiff, Peter Smith, czyni oficjalne starania w imieniu Kościola katolickiego w Anglii i Walii, aby powstrzymać członków brytyjskiej Izby Lordów przed uchwaleniem ustawy o legalizacji eutanazji w Wielkiej Brytanii.

W swoim ostatnim liście, wysłanym oddzielnie do każdego członka izby, arcybiskup osobiście prosi o dokonanie jeszcze raz głębokiej refleksji przed podjęciem decyzji o legalizacji eutanazji. "To przyniesie olbrzymie społeczne konsekwencje dla Brytanii - argumentuje arcybiskup Smith. - Mamy przeciez bronić ludzkiego prawa do życia, a nie prawa do śmierci".

Pozostali katoliccy biskupi Anglii i Walii nie mają już jednak żadnej nadziei, że coś odmieni myślenie członków Izby Lordów i odrzucą oni projekt ustawy.

Ponieważ arcybiskup Smith osobiście zaangażował się w kampanię antyeutanazyjną, konferencja episkopatu udzieliła mu upoważnienia, aby reprezentował cały Kościół angielski i walijski.

Debata nad tym, czy eutanazja ma byc zalegalizowana w Wielkiej Brytanii, rozpocznie się już w najbliższy piątek, 6 czerwca br. Aż 80 procent parlamentarzystów wyraża zdecydowane poparcie dla projektu ustawy. Podobne proporcje reprezentuje spoleczenstwo brytyjskie.

Arcybiskup Smith zawarł w swoim liście zdanie z projektu konstytucji Unii Europejskiej: "Pierwszym i fundamentalnym prawem człowieka jest prawo do życia, a pierwszym obowiązkiem państwa jest ochrona tego prawa".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030604110020743