Telewizja i radio o. Rydzyka szerzy nienawiść

pią, 6 cze 2003, 23:06:27

Autor: Adam Ciućka

"Poprzez Radio Maryja, szerzona jest nienawiść, nietolerancja i brak poszanowania dla ludzi o odmiennych poglądach. Udzielenie koncesji fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka oznacza zgodę na łamanie zasad konstytucyjnych naszego państwa" - napisał w liście do KRRiT przewodniczący UW Władysław Frasyniuk.

Frasyniuk odwołał się do wyników monitoringu radia, przeprowadzonego przez departament programowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez dwa tygodnie na przełomie lutego i marca. Według Frasyniuka, wynika z nich, że na antenie pojawiają się treści antysemickie i kłamliwy przekaz słów Ojca Świętego.

Zdaniem Juliusza Brauna, w stosunku do radia o. Rydzyka KRRiT miała jedynie "uwagi". "Chodziło tu głównie o to, że w programach z udziałem słuchaczy nie zajmowano jasno określonego stanowiska w stosunku do wypowiedzi antysemickich. Nie można tego, jednak, traktować jako naruszenia prawa" - wyjaśnił.

Dodał, że Krajowa Rada nie może decydować o treści, które ktoś upowszechnia. "Może mi się bardzo nie podobać co o. Rydzyk mówi, ale dopóki nie łamie prawa - może to mówić. Oczywiście, te uwagi staną się podstawą do zwrócenia naszej uwagi na działalność ojca i jego fundacji" - zapewniał.

Braun przyznał, że pewne informacje rozpowszechniane przez Radio Maryja są naganne i zasługują na krytykę - "ale mieszczą się w granicach gwarantowanej wolności słowa". Zapewnił też, że jeśli będą skargi na telewizję "Trwam", zostanie ona objęta monitoringiem.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030605235427508