Nowi polscy prawosławni święci

sob, 7 cze 2003, 11:16:38

Autor: Tomasz Terlikowski

Nowych świętych kanonizuje dziś Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Będą nimi duchowni, którzy zostali zamordowani w obronie wiary w latach 40. na terenie obecnej Lubelszczyzny. Informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

Kanonizacja męczenników chełmskich i podlaskich odbędzie się dziś w Chełmie. Na uroczystość przyjadą wszyscy hierarchowie kościoła prawosławnego w Polsce, w tym metropolita Sawa. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele większości  patriarchatów i wspólnot autokefalicznych z całego świata, m.in. konstantynopolitańskiego, aleksandryjskiego, rosyjskiego oraz biskupi prawosławni z Ukrainy, Węgier, Chorwacji, RPA.

Nowi święci byli duchownymi prawosławnymi, którzy zostali zamordowani w obronie wiary w latach 1942-1945 na terenie Hrubieszowszczyzny i Zamojszczyzny. Są to mnich Ignacy i sześciu kapłanów: Bazyli Martysz, Lew Korobczuk, Mikołaj Golec, Sergiusz Zacharczuk, Piotr Ohryzek i Paweł Szwajko oraz żona Pawła - Joanna.

Decyzję o wyświęceniu męczenników podjął w marcu Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Główna uroczysta liturgia, na początku której nastąpi odczytanie postanowienia kanonizacyjnego, odprawiona zostanie w niedzielę o godz. 9.30 w cerkwi katedralnej pw. św. Jana Teologa.

Uroczystość nowych świętych obchodzona będzie w pierwszą niedzielę czerwca.

Serwis kosciol.pl wyraża radość z tego, że Polska ma nowych świętych, i że Kościół prawosławny w Polsce może liczyć na ich wsparcie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030607111638645