Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Triumf owoców wiary

W dniach 7-8 czerwca br. w Chełmie odbyły się uroczystości kanonizacyjne męczenników chełmskich i podlaskich. Temu nie znającego precedensu historycznemu wydarzeniu w historii Kościoła prawosławnego w Polsce przewodniczył jego zwierzchnik Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele większości lokalnych Kościołów prawosławnych z całego świata, wszyscy hierarchowie Kościoła prawosławnego w Polsce, blisko stu duchownych z kraju oraz kilka tysięcy wiernych przybyłych z całego kraju oraz zagranicy.

Główne uroczystości kanonizacyjne odbyły się w niedzielę 8 czerwca. Poprzedziło je celebrowane dzień wcześniej w godzinach wieczornych Całonocne Czuwanie odprawione pod specjalnie w tym celu przygotowanym podeście ustawioną przy cerkwi katedralnej św. Jana Teologa, oraz bezpośrednio następujące po nim nabożeństwo żałobne - panichida – w intencji zamordowanych w obronie wiary prawosławnej w latach 40. na terenie Chełmszczyzny i Podlasia. Nocą w chełmskiej cerkwi odbywały się kolejne nabożeństwa: akatyst z molebnem ku czci Chełmskiej ikony Matki Bożej, znajdującej się w tej świątyni jak też akatyst w intencji wszystkich zmarłych.

Główną uroczystą Św. Liturgię 8 czerwca poprzedziło odczytanie aktu kanonizacyjnego, wyniesienie relikwiarza oraz ikony Soboru Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Na mocy decyzji  Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z 20 marca br. do grona świętych zostali zaliczeni: mnich Ignacy z Monasteru w Jabłecznej, sześciu kapłanów: płk Bazyli Martysz, Lew Korobczuk, Mikołaj Holc, Sergiusz Zacharczuk, Piotr Ohryzko i Paweł Szwajko oraz jego matuszka Joanna. Wszyscy oni ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary w latach 1942-1945 na terenie Hrubieszowszczyzny i Zamojszczyzny.

O okolicznościach tych wydarzeń, nawiązując również do osobistej refleksji historycznej, mówił w swej homilii metropolita Sawa. Hierarcha, nie kryjąc wzruszenia, nazwał uroczystości „letnią Paschą” oraz „triumfem owoców wiary”. O trudnych wojennych i powojennych latach mówił również w swym wystąpieniu obecny na uroczystościach przedstawiciel Prezydenta RP Stanisław Ciosek.

Świąteczne uroczystości zakończyła procesja wokół cerkwi z świętymi relikwiami.

Z okazji uroczystości kanonizacyjnych Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska wydała specjalną broszurę w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej oraz ikony Soboru Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Pamięć męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej Kościół prawosławny będzie czcił w pierwszą niedzielę czerwca.

www.cerkiew.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030610230125216

No trackback comments for this entry.
Triumf owoców wiary | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Diego śro, 11 cze 2003, 08:39:02
Bardzo piekna uroczystość. Szkoda tylko, że wszystko pisane jest szyfrem. Tak samo napisała KAI. \"Zostali zamordowani, wyprowadzono, zastrzelono...\"Chętnie bym się dowiedział, kto byl sprawcą tych bestialstw.Dlaczego nie pisze się o takich sprawach jasno? Przecież nie zamęczyli ich Szwedzi..Więc kto? Bolszewicy, Ukraińcy czy Żydzi? A może Polacy i ktoś boi się , że kolejny mit bohaterskiego narodu upadnie?

---
Todo es nada, Dios es todo!
 
martanb śro, 11 cze 2003, 09:11:38
Może chodzi o to, by nie przyszło nikomu do głowy mścić się za ich śmierć?

---
Marta
 
 • Diego czw, 12 cze 2003, 07:53:27

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń