Triumf owoców wiary

śro, 11 cze 2003, 18:02:00

Autor: Jarosław Charkiewicz

W dniach 7-8 czerwca br. w Chełmie odbyły się uroczystości kanonizacyjne męczenników chełmskich i podlaskich. Temu nie znającego precedensu historycznemu wydarzeniu w historii Kościoła prawosławnego w Polsce przewodniczył jego zwierzchnik Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele większości lokalnych Kościołów prawosławnych z całego świata, wszyscy hierarchowie Kościoła prawosławnego w Polsce, blisko stu duchownych z kraju oraz kilka tysięcy wiernych przybyłych z całego kraju oraz zagranicy.

Główne uroczystości kanonizacyjne odbyły się w niedzielę 8 czerwca. Poprzedziło je celebrowane dzień wcześniej w godzinach wieczornych Całonocne Czuwanie odprawione pod specjalnie w tym celu przygotowanym podeście ustawioną przy cerkwi katedralnej św. Jana Teologa, oraz bezpośrednio następujące po nim nabożeństwo żałobne - panichida – w intencji zamordowanych w obronie wiary prawosławnej w latach 40. na terenie Chełmszczyzny i Podlasia. Nocą w chełmskiej cerkwi odbywały się kolejne nabożeństwa: akatyst z molebnem ku czci Chełmskiej ikony Matki Bożej, znajdującej się w tej świątyni jak też akatyst w intencji wszystkich zmarłych.

Główną uroczystą Św. Liturgię 8 czerwca poprzedziło odczytanie aktu kanonizacyjnego, wyniesienie relikwiarza oraz ikony Soboru Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Na mocy decyzji  Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z 20 marca br. do grona świętych zostali zaliczeni: mnich Ignacy z Monasteru w Jabłecznej, sześciu kapłanów: płk Bazyli Martysz, Lew Korobczuk, Mikołaj Holc, Sergiusz Zacharczuk, Piotr Ohryzko i Paweł Szwajko oraz jego matuszka Joanna. Wszyscy oni ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary w latach 1942-1945 na terenie Hrubieszowszczyzny i Zamojszczyzny.

O okolicznościach tych wydarzeń, nawiązując również do osobistej refleksji historycznej, mówił w swej homilii metropolita Sawa. Hierarcha, nie kryjąc wzruszenia, nazwał uroczystości „letnią Paschą” oraz „triumfem owoców wiary”. O trudnych wojennych i powojennych latach mówił również w swym wystąpieniu obecny na uroczystościach przedstawiciel Prezydenta RP Stanisław Ciosek.

Świąteczne uroczystości zakończyła procesja wokół cerkwi z świętymi relikwiami.

Z okazji uroczystości kanonizacyjnych Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska wydała specjalną broszurę w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej oraz ikony Soboru Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Pamięć męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej Kościół prawosławny będzie czcił w pierwszą niedzielę czerwca.

www.cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030610230125216