Konserwatywni Żydzi witajcie konwertytów

pią, 20 cze 2003, 11:34:39

Autor: Tomasz Terlikowski

Rabin Harold M. Schulweis wezwał konserwatywnych Żydów amerykańskich do aktywnego poszukiwania konwertytów wśród ludzi, którzy wiążą się z Żydami przez małżeństwo lub dostrzegają w judaizmie religię atrakcyjną intelektualnie i duchowo.

Rabin uważa, że trzeba z wszystkich, nawet najbardziej pasywnych członków kongregacji judaizmu konserwatywnego zrobić aktywnych misjonarzy, którzy są świadomi swojej wiary i potrafią o niej mówić innym. Tylko w ten sposób, jego zdaniem, można w pełni odpowiedzieć sobie i swoim dzieciom: dlaczego być Żydem.

Schulweis podkreślił także, że otwarcie na konwertytów jest tym ważniejsze, że według statystyk w 2005 roku dwie trzecie małżeństw zawieranych będzie przez Żydów z nie-Żydami, zaś w 2010 ilość konwertytów osiągnie w amerykańskich wspólnotach żydowskich do 10 procent.

Zdaniem konserwatywnego rabina judaizm powinien bardziej otwierać się na konwertytów. – Przykład Rut pokazuje, że Żydem nie jest się z genów czy krwi, ale z serca, umysłu i duszy – podkreślił Schulweis.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030620113439991