Torysi chwalą katolicyzm

sob, 28 cze 2003, 11:08:42

Autor: Robert Opala

Lider Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii, Duncan Smith, z olbrzymim uznaniem wyraził się o katolickiej nauce społecznej w swoim niedawnym przemówieniu parlamentarnym. Podczas obrad brytyjskiej Izby Gmin, 20 czerwca br., zgłosił on swoją własną, osobistą opozycje wobec idei aborcji i eutanazji.

Duncan Smith poświęcił prawie całe swoje przemówienie parlamentarne nauczaniu społecznemu Kościoła katolickiego. Z wielkim uznaniem odniósł się on do nauczania Jana Pawła II, a szczególnie kwestii dotyczących problemów społecznych, takich jak przerywanie ciąży czy eutanazja. Jak sam określił lider torystów, „Jan Paweł II to człowiek którego świat nie miał od długiego już czasu”.

„Kościół katolicki – powiedział Smith – bezustannie broni i kreuje kulturę życia..... ze szczególnym akcentem i niesamowitą determinacją na prawa tych, którzy już są, ale jeszcze się nie urodzili. A także prawa do życia tych, którzy jeszcze są wśród nas, ale praktycznie już ich nie ma. Myślę o osobach beznadziejnie chorych i starszych, którym chce się zgotować prawo do eutanazji. Nauczanie Kościoła posiada życiodajną naturę i ja będę tego nauczania odtąd bronił i je propagował”.

Smith w swoim przemówieniu nieustannie odwoływał się do cytatów zaczerpniętych z nauczania Jana Pawła II. Na koniec wyraził się o papieżu, że jest „największy przywódca i autorytet moralny ludzkości na całym globie w czasach współczesnych. Jest on obrońcą największych wartości człowieka. Jego pasja w zaangażowania się w zdobywanie wolności przez naród polski – jego własnych rodaków – jest przykładem niesłychanej mądrości tego człowieka i troska o dobro wszystkich. Zresztą, tak jak walczył on o wolność dla Polaków i zrzucenie komunistycznego jarzma, z taką samą determinacją potrafi on walczyć teraz o prawo i sprawiedliwość dla narodów afrykańskich, czy w ogóle o prawa dla krajów Trzeciego Świata”. Na koniec swojego przemówienia lider konserwatystów skrytykował obecny rząd Tony Blaira, za obecną – nieprzyjazną - politykę państwa wobec religii i wartości duchowe.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030628110842296