Adhortacja o Europie

nie, 29 cze 2003, 11:38:49

Autor: Robert Opala

Papież Jan Paweł II ogłosił wczoraj, 28 czerwca br. podczas nieszporów w wigilię uroczystości świętych Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej adhortację apostolską pt. "Ecclesia in Europa". Ten nowy dokument papieski jest konkluzją pracy biskupów Europy podczas synodu w 1999 roku. 

Podczas kazania w czasie uroczystości poświęconej świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi, papież między innymi powiedział, że "Dobra Nowina" była i jest nadal dla Europy źródłem życia. "Jeżeli prawdą jest, że chrześcijaństwa nie da się sprowadzić do żadnej określonej kultury, gdyż prowadzi ono dialog z każdą z nich, aby wszystkim im pozwolić dać to, co mają najlepszego w każdej dziedzinie wiedzy i działalności człowieka, to chrześcijańskie korzenie są dla Europy najlepszą gwarancją przyszłości. Czyż mogłoby drzewo bez korzeni żyć i rozwijać się? Europo, nie zapominaj swojej historii!".
Jan Paweł II podkreślił też, że "czystość soków Ewangelii zaznała niestety w ciągu wieków zanieczyszczenia, spowodowanego ograniczeniami i grzechami niektórych członków Kościoła". "Dlatego w czasie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 poczuwałem się do obowiązku wyrażenia prośby o przebaczenie szczególnie za niektóre bolesne podziały, jakie powstały właśnie w Europie i które zraniły mistyczne Ciało Chrystusa".

Pod koniec uroczystości Jan Paweł II powiedział o nowej adhortacji apostolskiej: "Ecclesia in Europa" "jest zaproszeniem do odnowienia tego bezwarunkowego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Ewangelii. Tylko Ty, Jezu Chryste, jesteś źródłem nadziei! Głosimy Twą obecność na kontynencie europejskim od Atlantyku po Ural. Zobowiązujemy się dawać Ci świadectwo, idąc za przykładem Apostołów Piotra i Pawła oraz świętych Patronów: Benedykta, Cyryla i Metodego, Brygidy Szwedzkiej, Katarzyny ze Sieny i Edyty Stein".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030629113849481