Arcybiskup Ncube: nie konspiruję z Ameryką

nie, 29 cze 2003, 13:47:50

Autor: Robert Opala

Katolicki arcybiskup Bulawayo w Zimbabwe, Pius Ncube, został oskarżony przez dziennik The Chronicle o konspirowanie z rządem Stanów Zjednoczonych przeciwko reżimowi prezydenta Mugabe. Podczas niedawnej wizyty w Ameryce, arcybiskup spotkał się sekretarzem stanu Colinem Powellem.

Arcybiskup zaprzeczył kłamstwom spreparowanym przez dziennik The Chronicle, które sprzyja reżimowi Mugabe, jakoby miał podjąć współpracę z rządem USA zmierzającą do obalenia reżimowego rządu w Zimbabwe. Wydawany w Harare dziennik zarzucił arcybiskupowi, że podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych spotkał się z sekretarzem rządu amerykańskiego, aby omówić z nim szczegóły obalenia reżimu Mugabe.

Arcybiskup Ncube zamieścił swoją obronę w magazynie informacyjnym Misna. Potwierdził on, że odbył 25-minutowe spotkanie z Powellem, które dotyczyło tylko i wyłącznie pomocy humanitarnej dla mieszkańców Zimbabwe. Kraj ten jest bliski klęski humanitarnej spowodowanej głodem, wojnami i kryzysem gospodarczym, w głównej mierze w wyniku rządów Mugabe.

Hierarcha w swoim tekście obronnym powiedział: „Głównym celem mojej wizyty w Stanach było spotkanie z przyjaciółmi, którzy mogliby znaleźć pomoc humanitarną dla moich cierpiących rodaków. Sądzę, że program pomocy żywnościowej ONZ dla Zimbabwe jest nadal bardzo potrzebny. Powinien on objąć zarówno mieszkańców miast, jak i wsi”. Dodał też, że podczas swoich homilii nie uprawia polityki, ale „głoszę, że wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i nasz rząd powinien o tym pamiętać i respektować to”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030629134750368