Pierwsza na wielu polach

śro, 16 lip 2003, 14:03:42

Autor: Tomasz Terlikowski

Jest pierwszym reformowanym (czyli należącym do Israel Movement for Progressive Judaism, czyli izraelskiej wesrji judaizmu reformowanego) rosyjskojęzycznym rabinem kobietą w Izraelu. Nazywa się Helena Rubinstein.

Rabin Rubinstein została ordynowana w marcu 2003 roku w Hebrew Union College (seminarium rabinackie ruchu reformowanego) w Jerozolimie. Obecnie jest dyrektorem Departamentu ds. Nowych Imigrantów tego ruchu w Izraelu.

Rubinstein urodziła się w Moskwie, a do Izraela przyjechała wraz z mężem i córką w 1992 roku. - Nie wiedziałam nic o Izraelu. Dla mnie każde miejsce, które nie było Moskwą było takie samo - wspomina pierwsze dni w Izraelu rabin Rubinstein.

Początkowo pani Rubinstein pracowała, jako sprzedawca w sklepie z biżuterią. Jednak po jakimś czasie udała się na kursy dla liderów wspólnot reformowanych. - To była ręka Boga wyciągnięta do mnie - podkreśla obecna pani rabin.

Po rocznej nauce - Rubinstein zdecydowała się na podjęcie studiów rabinackich. Trwały one 5 lat. - Wstawałam codziennie o 4:30 rano i jechałam na zajęcia do Jerozolimy, a później do pracy do Tel-Awiwu. To było szalone. Chciałam rezygnować, ale wytrwałam - opowiada.

Obecnie rabin Rubinstein pracuje wśród emigrantów z różnych krajów świata. - Wierzę w to, że wybór liberalnego judaizmu jest dla nich nie tylko korzystny, ale wręcz konieczny - podkreśla. - Dlatego uczę też podstaw judaizmu rosyjskich Żydów, a także pomagam w Sądzie Rabinackim naszego ruchu .

Helena Rubinstein jest pierwszą rosyjskojęzyczną kobietą rabinką ruchu reformowanego w Izraelu, ale nie ostatnią. Już teraz studia w seminarium reformowanym podjęła jej córka. Jeśli uda się jej dotrwać do końca - to obie panie będą pierwszą parą matka-córka rabinacką w historii Izraela.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030716140342825