Rastafariański synod

pią, 18 lip 2003, 13:22:16

Autor: Tomasz Terlikowski

Tysiące wydredowanych rastafarian przybyło do stolicy Jamajki - Kingston, by obradować nad przyszłością swojej religii, w tym nad repatriacją, jak największej ilości wierzących do Afryki oraz nad przezwyciężaniem nierówności społecznych.

Rastafarianie z Karaibów, Stanów Zjednoczonych, Europy i Afryki przybyli na trwające przez weekend spotkanie, by w ojczyźnie swojej religii a także muzyki reagge - zastanawiać się nad przyszłością.

Rastafarianizm narodził się na Jamajce w latach 30-tych ubiegłego wieku. Jego wyznawcy praktykują jedność z naturą, jedzą tylko naturalne jedzenie oraz zakręcają włosy w dredy. Na świecie jest obecnie ponad 700 tysięcy rastafarian. Należą oni do rozmaitych sekt i grup, które sprzeczają się o szczegóły doktryny.

Jak podkreśla prof. Rex Nettleford - wykładowca nauk społecznych z University of the West Indies w centrum rastafarianizmu leży nauka o wolności. - Wszędzie na świecie nasz ruch znaczy wolność - tłumaczy.

- Rastafarianizm ludzie kojarzą głównie z gandzią, ale to trzeba zmienić. Chcemy nauczyć ludzi, że jesteśmy za pokojem, wspólnotą i rodziną - dodaje Makeda Hannah.

Wielu rastafarian chce także ukrócić komercyjne wykorzystywanie ich wiary.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030718132216179