Iracki arcybiskup potępia USA

pią, 18 lip 2003, 14:04:27

Autor: Tomasz Terlikowski

Severius Hawa - arcybiskup Bagdadu i Basry Syryjskiego Kościoła Prawosławnego ostro skrytykował amerykańską administracją Iraku. Jego zdaniem jej działania, a często również brak działań wystawiają życie ludzkie na poważne niebezpieczeństwo.

- Dopóki Amerykanie będą w Iraku nic dobrego nas nie spotka - podkreślił arcybiskup w rozmowie z BBC. - Kiedyś byli ludzie, którzy cierpieli przez Saddama Husajna, teraz jednak wszyscy są nieszczęśliwi - dodał.

Hawa przypomniał również, że Husajn dbał o dobre kontakty z kościołami chrześcijańskimi. - On nawet dawał pieniądze na nasze klasztory - wyjaśnił.

Hierarcha dodał także, że Amerykanie tylko pogłębiają niezadowolenie ludzi z ich okupacji wyciągając często niewinnych Irakijczyków nocą z domów i przesłuchując ich. - Moje przesłanie jest takie: Panowie Bush i Blair - pogłębiajcie pokój w Iraku, dbajcie o nasz lud. (...) I nie stosujcie zbiorowej odpowiedzialności. To, że ktoś oszalał z nienawiści do USA, nie oznacza, że wszyscy Irakijczycy Was nienawidzą - podkreślił abp Hawa.

Abp Hawa podkreślił także, że antywojenna postawa Kościołów chrześcijańskich, w tym Kościoła Anglii na zaproszenie, którego przebywał w Wielkiej Brytanii - zapobiegła pogromom chrześcijan w Iraku. - Muzułmanie nie zabijali i nie ranili chrześcijan, bowiem wiedzieli, że Kościoły chrześcijańskie są przeciwko wojnie, i widzieli ludzi Zachodu protestujących przeciwko niej - dodał hierarcha.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030718140427659