Pedofilia ukarana - niezbyt surowo

pią, 18 lip 2003, 14:48:33

Autor: Tomasz Terlikowski

Na rok i osiem miesięcy skazał Sąd Rejonowy w Łęczycy (woj. łódzkie) 39-letniego księdza Wincentego P., którego prokuratura oskarżyła o seksualne wykorzystywanie dzieci - poinformował wiceprezes sądu Stefan Dziewulski. Informację tę za PAP podał serwis Interia.pl

Proces i uzasadnienie wyroku były niejawne.

Według prokuratury, do przestępstwa doszło w latach 1998-99 w miejscowości Witonia w okolicach Łęczycy, gdzie skazany był wikarym. W tym czasie "doprowadził pięciu małoletnich chłopców poniżej 15 roku życia do wykonywania czynności seksualnych i poddania się im".

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie policja i prokuratura w Łęczycy prowadziły już w kwietniu i w maju 1999 roku. Wtedy jednak - jak twierdzi prokuratura - nie znaleziono podstaw do wszczęcia postępowania karnego. Ksiądz jednak został przeniesiony do innej parafii.

W lipcu 2002 roku postanowiono wszcząć śledztwo po publikacjach prasowych; biskup łowicki odwołał księdza z parafii. Na początku listopada 2002 roku za księdzem rozesłano list gończy, bo prokuratura i policja nie mogły przesłuchać duchownego i przedstawić mu zarzutów.

Pod koniec listopada 2002 r. Wincentego P. zatrzymano na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku przy wjeździe do Polski.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030718144833109