Nie ma Europy bez chrześcijaństwa

sob, 19 lip 2003, 20:39:17

Autor: Tomasz Terlikowski

Jan Paweł II podkreślił w sobotę podczas przemówienie do uczestników sympozjum "Uniwersytet i Kościół w Europie" zorganizowanego z okazji obchodów 700. rocznicy powstania rzymskiego uniwersytetu La Sapienza - znaczenie chrześcijańskich korzeni dla "kulturowej perspektywy Europy dziś i w przyszłości". Informuje o tym za PAP gazeta.pl.

Jan Paweł II wskazał także na znaczenie ścisłych związków pomiędzy uczelnią a Kościołem. Powiedział, że renesansowy humanizm "był udaną syntezą wiedzy teologicznej, filozoficznej i innych nauk"

"Synteza ta byłaby nie do pomyślenia bez chrześcijaństwa, (nie byłaby do pomyślenia), gdyby zabrakło wielowiekowego dzieła ewangelizacji Kościoła w zetknięciu się różnorodnych elementów etnicznych i kulturowych na naszym kontynencie" - podkreślił papież.

Podkreślił, że "pamięć historii niezbędna jest dla ukształtowania perspektywy kulturalnej Europy dzisiejszej i przyszłej" i dodał: "nowa Europa nie może kierować się ku przyszłości, nie nawiązując do swoich [chrześcijańskich] korzeni".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030719203917177