Prawosławne misje w Afryce

czw, 24 lip 2003, 15:58:51

Autor: Tomasz Terlikowski

Siedmu prawosławnych ze Stanów Zjednoczonych postanowiło tworzyć historię współczesnego chrześcijaństwa Wschodniego w Afryce. Utworzyli więc jedną z grup Orthodox Christians Mission Center i udali się do Ghany, by tam w miejscowości Breman - zbudować nowy kościół.

- Oni są tu dopiero od trzech tygodni, ale już widać, że ich wizyta przyniesie nie tylko nowy budynej, ale przede wszystkim korzyści duchowe. Oni nie tylko zbudują kościół z kamieni, ale przede wszystkim z dusz ludzkich - podkreślił bp Pantalejmon z Ghany.

Każdy dzień prawosławni misjonarze rozpoczynają od modlitwy a konczą wspólnie z Afrykańczykami sprawowaną liturgią nieszporów (wieczerni). Sprawowanie prawosławnej liturgii i jednoczenie się w niej i przez nią jest bowiem jednym z celów misji.

Pobyt amerykańskich prawosławnych w Ghanie rozpoczął się od dwóch grupowych chrztów w afrykańskich miejscowościach. W Brakwie - ochrzciło się 45 osób - dzięki czemu powstała jedyna duża parafia prawosławna w tym regionie Ghany; w Breman natomiast ochrzczono 14 nowych prawosławnych chrześcijan. Młodzi Amerykanie byli, jak sami wspominają, zachwyceni wielką radością i pragnieniem chrztu, jakie dostrzegali u Afrykańczyków.

Podczas pierwszych dni pobytu w Ghanie - misjonarze byli też świadkami święceń diakonatu udzielonych dwóm Ghańczykom.

Oczywiście akurat te chrzty nie mają nic wspólnego z pracą amerykańskich misjonarzy. Są one raczej wynikiem cięzkiej pracy miejsowych duchownych prawosławnych - przemierzających setki kilometrów w drodze od parafii do parafii.

Podczas pierwszych dni pobytu w Ghanie - misjonarze byli też świadkami święceń diakonatu udzielonych dwóm Ghańczykom.

Kościół Prawosławny w Ghanie jest wspólnotą bardzo młodą, liczy sobie dopiero 20 lat. Jednak ciężka praca biskupa i jego duchownych już owocuje sporę liczbą osób katechizowanych, chrzczonych i przyjmujących prawosławie.

Oczywiście grupa w Ghanie nie jest jedynym teamem misyjnym. Na świecie pracuje ponad 100 takich grup wysyłanych przez OCMC. Są oni obecnie m.in. w Ghanie, Gwatemali, na Alasce,w Albanii, Rumunii i w Indiach.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030724135851976