Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Watykan o związkach homoseksualnych

Jak zapowiadaliśmy Kongregacja ds. Doktryny Wiary opublikuje w czwartek w południe dokument wyjaśniający stanowisko Kościoła katolickiego wobec problemów związanych z homoseksualizmem.

Tekst dokumentu, dostępny w 7 językach (w tym po polsku) został rozesłany biskupom katolickim. Dokument liczy 12 stron i poświęcony jest rozważaniom dotyczącym pojawiającym się propozycjom prawnego uznania związków pomiędzy partnerami tej samej płci.

Dokument nie zawiera żadnych zmian dotychczasowej nauki Kościoła katolickiego. Potwierdza dotychczasowe nauczanie odnośnie homoseksualności i działań homoseksualnych. Następnie podaje szereg uzasadnień i argumentów przeciw prawnemu uznawaniu jednopłciowych związków.

Według tych, którzy czytali dokument sprzeciw wobec legalizacji takich związków ma być wyrażony w niezwykle ostrym i jednoznacznym tonie, jakiego Kościół używał do tej pory w debacie dotyczącym prawnej dopuszczalności aborcji. Podkreśla obowiązek katolickich polityków sprzeciwiania się jakimkolwiek rozwiązaniom prawnym stawiającym takie związki na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny bądź przyznającym im takie same prawa.

Przedstawiciele Watykanu podkreślają, iż dokument skierowany jest przede wszystkim do polityków, tak katolickich jak i nie-katolików, w sytuacji, gdy coraz to nowe kraje wprowadzają bądź zamierzają wprowadzić ustawodawstwo uznające prawnie związki osób tej samej płci. Autorzy dokumentu odwołują się więc głównie do argumentów naukowych i społecznych, nie tylko zaś do Biblii czy Tradycji Kościoła, czyli objawionego prawa Bożego.

Dokument jest odpowiedzią przede wszystkim na obecną sytuację w Ameryce Północnej. Osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w stanie Brytyjska Kolumbia i Ontario w Kanadzie. Na jesieni oczekiwana jest decyzja parlamentu Kanadyjskiego w sprawie prawnego dopuszczenia osób tej samej płci do zawierania związków małżeńskich na terenia całego kraju. W stanie Massachusetts (USA) w najbliższych dniach stanowy Sąd Najwyższy ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności ograniczającego możliwość zawarcia małżeństwa jedynie do par różnopłciowych. W stanie Vermont pary jednopłciowe posiadają zagwarantowane prawa cywilne.

Także w Europie coraz więcej krajów rozważa możliwość przyznania praw związkom jednopłciowym. Jak do tej pory jedynie w Holandii i Belgii pary jednopłciowe mogą zawierać związki małżeńskie. Francja, Niemcy Szwecja i Dania dają takim związkom określone prawa cywilne. Wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważane są w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy. Ostatnio wspominali o takiej możliwości także polscy politycy.

W przygotowaniu znajduje się kolejny dokument związany z problemami homoseksualzmu a dotyczący dopuszczania do święceń mężczyzn o orientacji homoseksualnej.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030729134934176

No trackback comments for this entry.
Watykan o związkach homoseksualnych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń