Koptyjski Papież kończy 80 lat

pią, 1 sie 2003, 14:13:58

Autor: Dariusz Bruncz

W najbliższą niedzielę, 3. sierpnia, zwierzchnik Kościoła Koptyjskiego, Jego Świątobliwość Papież Szenuda III. kończy 80 lat. Patriarcha Szenuda III. (Nasir Gayid Rafail in Abnoub) pełni funkcję zwierzchnika Kościoła Koptyjskiego od 1971 roku, a jego oficjalny tutył brzmi: „Papież Aleksandrii i Patriarcha Stolicy św. Marka”.

Papież Szenuda III. urodził się w Górnym Egipcie, w prowincji Assuit. Po ukończeniu studiów teologicznych, historycznych oraz archeologicznych przyszły papież wstąpił w 1954 roku do klasztoru Deir-es-Surian. Papież Cyryl VI, ówczesny zwierzchnik prawosławnych koptów, mianował młodego kapłana Nasira na swojego osobistego sekretarza, który w 1962 został wyświęcony na biskupa. Dziesięć lat później objął zwierzchnictwo nad Koptyjskim Kościołem, jednym z najstarszych Kościołów chrześcijańskich na świecie. Obecnie Kościół Koptyjski posiada ok. 12 milionów wiernych na całym świecie.

Papież Szenuda III. jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowego dialogu ekumenicznego, w szczególności z Kościołem Rzymskokatolickim. Przez wiele lat uczestniczył w pracach ekumenicznej komisji „Pro Oriente”, której udało się wypracować porozumienie, dotyczące rozumienia dwóch natur Chrystusa między rzymskimi katolikami a chrześcijanami Orientu.

(orf.at)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003080114135817