Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pochodzenie ruchu ekumenicznego

W dziejach Kościoła niemalże od samego jego początku, obecne było istnienie różnorodnych herezji, schizm i podziałów. Równocześnie z licznymi rozłamami w łonie Kościoła trwały także działania przywracające jedność. Próby te nie posiadały jednak tego samego znaczenia, co współczesny ruch ekumeniczny. Nieświadomy jeszcze swojego fundamentalnego znaczenia dla przyszłości Kościoła ruch ekumeniczny narodził się na przełomie XIX i XX wieku w łonie tych wspólnot kościelnych, które funkcjonowały poza widzialną jednością z Kościołem rzymsko-katolickim.Pierwsze świadome inicjatywy ekumeniczne miały początek w środowisku protestanckim i prawosławnym. Do faktycznych pionierów ruchu ekumenicznego zaliczą się Międzynarodową Radę Misyjną (International Missionary Council), organizację Życie i Praca (Life and Work) oraz Wiara i Ustrój (Faith and Order). Dały one faktyczny początek istnienia Światowej Radzie Kościołów (World Council of Churches).

W początkowym okresie ruchu ekumenicznego poczesne miejsce zajmuje też Związek Męskiej Młodzieży Chrześcijańskiej (Youth Men Christian Association – YMCA) oraz Związek Żeńskiej Młodzieży Chrześcijańskiej (Youth Women Christian Association – YWCA).

W 1910 roku, podczas trwania Konferencji Misyjnej w Edynburgu w Szkocji, przedstawiciele Kościołów anglikańskich oraz kilku Kościołów protestanckich zwrócili uwagę na to, że podział wśród chrześcijan stwarza poważną przeszkodę w działalności misyjnej oraz dalszego rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa. Uznano wówczas, że wszelkie nieporozumienia, podziały i schizmy między chrześcijanami należy traktować jako skandal. W krajach misyjnych rodzi to fundamentalne trudności w głoszeniu Ewangelii oraz pracy misyjnej. Nowo powstałej Międzynarodowej Radzie Misyjnej (the International Missionary Council) zalecono więc prowadzić pracę informacyjną wśród chrześcijańskich grup misyjnych i Kościołów, która polegała na udzielaniu rad i zaleceń na temat tego, jak unikać w krajach misyjnych konfliktów i utrudnień wynikających z podziału. W 1925 roku podczas konferencji organizacji Życie i Praca (Life and Work) w Sztokholmie opracowano wspólnie pryncypia wiary chrześcijańskiej, które miały służyć idei jedności wśród chrześcijan różnych konfesji. Podobne pracę, w sposób niezależny, podjęła też inna organizacja Wiara i Ustrój (Faith and Order). Doświadczenia wypracowane przez te trzy organizacje oraz ich ciała organizacyjne dały podstawę do powołania do życia w 1948 roku Światowej Rady Kościołów z siedzibą w Genewie w Szwajcarii. Odtąd datę tą uważa się za oficjalny początek międzywyznaniowego i międzynarodowego ruchu ekumenicznego.

Rozwój ruchu ekumenicznego

Ruch ekumeniczny a postawa katolicka

Pryncypia ruchu ekumenicznegoOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030804220442128

No trackback comments for this entry.
Pochodzenie ruchu ekumenicznego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń