Błogosławieństwa par homoseksualnych także u niemieckich katolików

śro, 13 sie 2003, 09:55:44

Autor: Dariusz Bruncz

W ostatnim czasie wielu chrześcijan poruszyła wiadomość o wyborze na biskupa Kościoła Episkopalnego w USA praktykującego homoseksualisty, o czym szeroko informowaliśmy w naszym serwisie. 31. lipca br. watykańska Kongregacja Wiary wydała dokument, wzywający wszystkich katolików do sprzeciwiania się legalizacji związkom tej samej płci. Kościół Rzymskokatolicki, podobnie jak konserwatywne środowiska w Kościołach tradycji protestanckiej, stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek formom liturgicznym, które sugerowałyby akceptację dla gejów i lesbijek. Mało jednak kto wie, że z dala od urzędowych dekretów w Kościele Rzymskokatolickim praktykowane jest błogosławienie par homoseksualnych.

Jak donosi poczytny tygodnik z Hamburga „Der Spiegel” wielu kapłanów rzymskokatolickich w Niemczech praktykuje błogosławieństwo par homoseksualnych i chce nadal to czynić, mimo radykalnego stanowiska Watykanu. Ks. Christoph Simonsen z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mönchengladbach miał według informacji „Der Spiegla” pobłogosławić pięć par tej samej płci w obecności ponad 300 zebranych.

Ks. Simonsen jest diecezjalnym duszpasterzem dla osób homoseksualnych, mianowanym przez ordynariusza diecezji Akwizgranu, bp. Heinrich Mussinghoffa. Także w diecezjach Kolonia, Monachium, Hildesheim, Limburg i Essen działają podobni duszpasterze.

Według informacji „Der Spiegel” ks. Simonsen poinformował o swojej działalności diecezjalną Radę Kapłanów, najwyższe gremium doradcze biskupa. Ks. Simonsen nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, argumentując, że według prawa kościelnego błogosławienie ludzi jest dozwolone, jeśli prośba o błogosławieństwo jest wiarygodna. Ks. Simonsen zaznaczył jednak, że nie prowadzi sakramentalnej celebracji.

Jednak nie we wszystkich diecezjach błogosławieństwo par homoseksualnych jest tak otwarcie praktykowane. W wielu parafiach duchowni w obawie przed kościelnymi sankcjami potajemnie błogosławi pary podczas kameralnych uroczystości, podczas których wymieniane są niekiedy między partnerami lub partnerkami obrączki.

Kosciol.pl: Zakończyła się Konwencja Generalna amerykańskich anglikanów

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030813095544754