Ponowna odbudowa świątyni Salomona?

sob, 16 sie 2003, 16:51:33

Autor: Dariusz Bruncz

Grupa ortodoksyjnych Żydów w Izraelu nosi się z zamiarem odbudowania świątyni Salomona zniszczonej przez wojska rzymskie w 70 roku n.e. Według doniesień tygodnika „Kol Ha-Ir” budowa ma się rozpocząć od budowy ołtarza ofiarnego o formacie 10 metrów kwadratowych. Świątynia ma być wzniesiona w okolicach Jerycha.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Jehuda Kreuser, rabin liczącego 250 rodzin osiedla żydowskiego. Kreuser uznawany jest za zwolennika zamordowanego ekstremistycznego rabina Meir Kahane, którego organizacja „Kach” została zdelegalizowana przez władze izraelskie.

Większość mieszkańców osiedla, ale także wielu przedstawicieli ortodoksyjnego judaizmu sceptycznie podchodzi do ambitnego planu rabina Kreusera. Krytykowany jest przede wszystkich planowany kult ofiarniczy.

Według przekazu biblijnego świątynia została wzniesiona przez króla Salomona. Stało się to najprawdopodobniej w latach 970 do 930 przed Chrystusem. Tak zwana ściana płaczu w Jerozolimie składa się z części zachodniej muru świątyni.

Rabin Kreuser twierdzi, że nie da odwieść się od swego planu: „Mesjasz nie jest przedsiębiorcą budowlanym. Jeśli nie przygotujemy jego przyjścia, to wtedy nigdy nie przybędzie.

(epd)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030816165133592