Koniec konfliktu?

wto, 19 sie 2003, 12:56:00

Autor: Adam Ciućka

Coraz więcej pozytywnych informacji dociera z Ambon, miejscowości położonej w indonezyjskim archipelagu Moluki, gdzie od stycznia 1999 roku do lutego 2002 trwał zagorzały konflikt między muzułmanami a chrześcijanami.

Informacje agencji MISNA przekazali ojcowie z Centrum kryzysowego diecezji katolickiej w Ambon. Ojcowie opowiedzieli, że od początku konfliktu większość biur prywatnych i państwowych podzieliło się na dwa sektory: jeden był zarezerwowany dla muzułmanów, drugi dla chrześcijan. W ostatnich miesiącach relacje wspólnot religijnych zaczęły powracać do normalności, więc część biur zniosła podziały i pracownicy różnych wyznań podjęli wspólną pracę, tak jak działo się przed rokiem 1999.

Gubernator archipelagu, Sinyo Harry Sarundayang, wypowiedział się, że do 17 sierpnia – święta wyzwolenia Indonezji – we wszystkich biurach zapanuje spokój, zostaną usunięte wszelkie podziały. Na potwierdzenie, że pokój naprawdę powrócił na archipelag, ojcowie z Centrum kryzysowego dodają, że w najbliższym czasie, może już we wrześniu, odbędzie się w Ambon „workshop”, koncentrujący się na odradzaniu się miasta po trzyletnim konflikcie. Na seminarium spodziewani są zagraniczni ambasadorowie, przedstawiciele agencji międzynarodowych i członkowie organizacji pozarządowych. Ponadto w najbliższą sobotę Zarząd ustawodawczy prowincji wybierze nowego gubernatora i jego zastępcę.

Źródło: religia.pl
Tłumaczenie: Joanna Chapska, jchapska@poczta.fm

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030819125614608