Ksiądz się nie znęcał

wto, 19 sie 2003, 16:57:37

Autor: Joanna Gacka

Legnicki Sąd Okręgowy umorzył dziś sprawę księdza katechety, skazanego przez sąd I instancji za naruszanie nietykalności cielesnej sześciolatków, z którymi miał lekcje religii. Sąd uznał niską szkodliwość społeczną czynu i stwierdził, że działanie duchownego miało na celu karcenie przedszkolaków a nie znęcanie się nad nimi.

W trakcie śledztwa prokuratury ustalono, że 51-letni proboszcz z Pielgrzymki fizycznie i psychicznie znęcał się nad uczniami podstawówki, bijąc je, szarpiąc, ciągnąc po dywanie oraz każąc im zdejmować odzież (w tym bieliznę).

Adwokat księdza stwierdził przed sądem, że działania duchownego miały na celu dyscyplinowanie dzieci a nie znęcanie się nad nimi. Dodał, że rodzice dzieci również karcili je fizycznie. Sam oskarżony uważa, że nigdy nie znęcał się nad swoimi podopiecznymi, a był z nimi wręcz zaprzyjaźniony.

- Oskarżony wyczerpał znamiona czynu, doszło do naruszenia nietykalności cielesnej dzieci, ale nie popełnił według sądu przestępstwa, bo wymierzanie dzieciom klapsów miało charakter ich karcenia, a nie bicia. Były to ponadto sporadyczne przypadki - uzasadnił wyrok sędzia Marcin Frankowicz. 

Sąd Okręgowy zmienił w ten sposób skazujący wyrok Sądu Rejonowego. Sprawa odbyła się po apelacji obrońcy księdza. Wyrok jest prawomocny.

Więcej informacji w serwisie Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030819165737677