Nabożeństwo w schronisku dla zwierząt

pią, 22 sie 2003, 14:46:02

Autor: Małgorzata Madej

W schronisku dla zwierząt Neihu w Taipei, stolicy Tajwanu, mnisi buddyjscy odprawili w środę nabożeństwo za dusze zwierząt - głównie psów i kotów, mieszkańców schroniska - poddanych w zeszłym roku eutanazji. Uczestniczący w ceremonii urzędnicy państwowi zaapelowali do Tajwańczyków o troskliwość i odpowiedzialność w stosunku do zwierząt.

Schronisko Neihu, założone w sierpniu 2000 r. wskutek wejścia w życie w listopadzie 1999 r. nowych praw o ochronie zwierząt, może pomieścić jedynie 300 dorosłych psów, 60 szczeniąt i 80 kotów.

Według pracowników utrzymywanego przez państwo schroniska ilość zwierząt porzucanych przez właścicieli zmniejszyła się w stosunku do zeszłorocznej. Około 40% mieszkańców schroniska zostało zaadoptowanych; jednakże trudno sobie pozwolić na optymizm, zważywszy, że w zeszłym roku uśpiono ponad 4 tys. zwierząt, a podczas pierwszego półrocza 2003 r. ponad 3700, głównie kotów, których masowo pozbywali się właściciele posądzając je o rozprzestrzenianie epidemii SARS.

Nabożeństwo buddyjskie w schronisku Neihu odbyło się jako część chińskiego Miesiąca Głodnych Duchów, który rozpoczyna się 15 dnia 7 miesiąca według kalendarza księżycowego (w tym roku dzień ten przypadł na 12 sierpnia). Podczas Miesiąca Głodnych Duchów, według chińskiej tradycji, ofiarowuje się duchom zmarłych istot pożywienie i odprawia ku ich czci różne rytuały.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030822144604811